BERKİN ELVAN VURULDUĞU YERDE ANILDI

 BERKİN ELVAN VURULDUĞU YERDE ANILDI
Okunuyor BERKİN ELVAN VURULDUĞU YERDE ANILDI

Seyahat Parkı protestoları sırasında 16 Haziran 2013’te polisin attığı gaz fişeğiyle başından vurulması sonucu hayatını kaybeden Berkin Elvan, Okmeydanı’nda vurulduğu yerde anıldı.
Anmada açıklama yapan Berkin’in ailesi, Berkin’i vuran polisin korunduğunu belirterek “Oğlumuzun katiline verilmek istenen bu ödül üzere cezayı kabul etmiyoruz” dedi.
Elvan ailesi 18 Haziran’da yapılacak duruşmada karar çıkma ihtimali olduğu belirtilerek davaya sahip çıkma daveti yaptı. Berkin Elvan’ın ailesinin açıklama yaptığı anmaya CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu dayanak verdi.
Elvan Ailesi ismine yapılan açıklamayı Berkin Elvan’ın ablası Özge Elvan okudu. Berkin Elvan’ın tam sekiz yıl evvel polis tarafından maksat alınarak başından gaz fişeğiyle anmanın yapıldığı sokakta vurulduğunu belirten Özge Elvan; “Can güvenliğimizden sorumlu olan devlet ve devletin güçleri, oğlumuzu sekiz yıl evvel bugün bizden kopardı. Oğlumuz 16 Haziran 2013’ten beri büyüdüğü, top oynadığı, okula gittiği bu mahalleye ve konutumuza bir daha dönemedi” sözünü kullandı.

“ERDOĞAN MEYDANLARDA BİZİ YUHALATTI”
Özge Elvan şunları söyledi:
* Berkin komada hayata tutunmaya çalışırken, failleri elini kolunu sallayarak gezmeye devam etti, ülkeyi yönetti, çıktığı miting meydanlarında “Emri ben verdim” dedi. Oğlumuzu toprağa verdikten çabucak sonra, o periyodun başbakanı artık ise cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, meydanlarda bizi yuhalattı. Bizi terörist diyerek maksat gösterdi.
* Oğlumuzun yasını tutmamız bile müsaade verilmedi. Biz yalnızca kan akmasın, silahlar sussun, çocuklar öldürülmesin istedik. Lakin bağımsız olması gereken yargı sistemi, sekiz yıldır kulaklarını çığlıklarımıza kapadı, gözleri acımızı görmez oldu, çocuk katilini koruyarak vicdanlarını ayaklar altına aldı.
* Tam sekiz yıldır vazife yaptığı bölgeden haberler aldıkça endişeleniyoruz. Biliyoruz ki bu ülkede katiller devletin yetkili makamları tarafından korunuyor. Her ne kadar devlet ve organları katilleri korusa da biz çocuğumuz için uğraş etmekten vazgeçmedik. Beş yıldır sürüncemede olan bir dava ile karşı karşıyayız.
* Bir evvelki duruşmada, mütalaa açıklandı. Oğlumuzu maksat alarak öldüren katilin “bilinçli taksirle mevte neden olmak” hatasından 2 yıl 8 aydan 9 yıla kadar mahpusla cezalandırılması istendi. Oğlumuzun katiline verilmek istenen bu ödül üzere cezayı kabul etmiyoruz.
* Lakin yargılamaya açık bir müdahale olduğu tasasını taşıyoruz. Daha evvel bizi, avukatlarımızı, sanığı ve şahitleri direkt dinlemeyen bir heyetin kararı açıklamasını kabul etmiyoruz. Biz adalet istiyoruz, yalnızca tetiği çekenin değil buyruğu verenlerin de adalet önünde hesap vermesini talep ediyoruz. Berkinimizin çocukluğunu, geleceğini ve hayallerini çalanların bir an evvel hesap vermesini istiyoruz.
* Berkin nezdinde katledilen tüm çocuklar için adalet istiyoruz. Mevte karşı ömrü savunmaya inatla ve ısrarla devam edeceğiz. Çocuklar bir daha öldürülmesin diye katillerinin yargılanması için ısrarımızı sürdüreceğiz. Unutulmamalıdır ki bir çocuğu öldüren katilin hesap vermesi, geride kalan tüm çocukların geleceğinin teminatı olacak. Bu yüzden sizleri, 18 Haziran Cuma günü saat 9.30’da Çağlayan Adliyesi önüne çağırıyoruz.

Yapılan Yorumlar