Doların işvereni sürpriz yaptı! Artık ne olacak?

 Doların işvereni sürpriz yaptı! Artık ne olacak?
Okunuyor Doların işvereni sürpriz yaptı! Artık ne olacak?

ABD’de tüketici enflasyonu mayısta yüzde 5 ile 13 yılın doruğuna yükselirken, ABD Merkez Bankası’ndan (Fed) dün sürpriz işaretler geldi.

Fed yetkilileri, salgın nedeniyle devreye alınan tahvil alımlarının ne vakit ve ne süratle sona erdirileceğine yönelik birinci istişarelerin başladığının sinyalini verirken, faiz artırımlarının evvelki varsayımlardan daha erken başlayacağını öngördü.

ABD’de aşılama ve ekonomik toparlanma ara kaydederken Fed yetkilileri, dün yayınlanan varsayımlara nazaran birinci faiz artırım tarihini 2024’ten 2023’e çekti. 18 siyaset yapıcıdan 13’ü 2023’te faizlerde “artış”, 11’i 2023’te iki tane 25 baz puanlık faiz artışı öngördü.

2021 yıl sonu enflasyon varsayımı yüzde 2,4’ten yüzde 3,4’e yükselten Fed, 2022 kestirimi yüzde 2’den yüzde 2,1’e, 2023 varsayımı ise yüzde 2,1’den yüzde 2,2’ye yükseltti.

KURDA SERT YÜKSELİŞ

Fed açıklamasının akabinde ABD tahvil faizleri ve dolar endeksi güçlenirken, dolar/TL de 8,50’den 8,65’e sıçradı. Amerika ve Asya borsalarında düşüşler kaydedildi.

Haziran başında 8.88, geçen hafta başında 8.70’e yakın düzeylerde olan dolar/TL ABD-Türkiye başkanları görüşmesi nedeniyle geçen hafta 8.3’ün altına inmişti. Lakin bu düşüş kalıcı olmamış ve kur 8.5 etrafında istikrar bulmuştu.

Bu istikrar dün Fed kararıyla birlikte yerini tekrar yükselişe bıraktı.

Atilla Yeşilada

YEŞİLADA: CİN ŞİŞEDEN ÇIKTI

Reuters’a konuşan Istanbul Analytics’ten Atilla Yeşilada, “Daha Powell konuşmasına devam ederken, 10 yıllık ABD tahvil faizi yüzde 1.46’dan yüzde 1.56’ya sıçradı. Yalnızca 10 yıllıklar değil, tüm getiri eğrisi üst yöneldi. Dolar endeksi 91.3’e güçlenirken, dolar/TL 8.61 düzeyinde ulaştı. Artık cin şişeden çıktı. Powell’ın şahin açıklamaları yanına eklenen sakinleştirici kelamlarına karşın piyasalar Fed’den gelen ana bildirisi aldılar” dedi ve ekledi:

“TCMB’nin Nisan toplantısından beri PPK metinlerini hafifletme formu, sonbahar başlangıcında yıllık enflasyonda baz tesiriyle oluşacak düşüşte faiz indirimi sinyali vermesi dış etkenlerle birleştiğinde TL ismine olumsuz.”

Enver Erkan

ERKAN: FED’DE ŞAHİN TARTISI ARTTI

Tera Yatırım Baş Ekonomisti Enver Erkan, “İşin en can alıcı noktası olan faiz projeksiyonlarındaki yansıma da aslında, Fed içinde şahinler ve güvercinler ortasındaki halat çekme yarışının şahinler lehine gelişim gösterdiğini ortaya koyuyor” dedi.

18 yetkiliden 13’ünün 2023’ün sonunda en az bir faiz artırımından yana olduğunu, bu sayının Mart toplantısında 18’de 7 olduğunu belirten Erken, “11 yetkili ise en az 2 faiz artışı bekliyor. Daha fazla faiz artırımı bekleyenler de var, bu medyan varsayım, yani en çok noktanın toplandığı aralık. 2022 üzere erken bir periyoda ait ise 7 üyenin faiz artışı beklentisi kelam konusu” dedi.

“Güvercin Powell’a karşı şahin tartısı artan bir Fed var ve yeni periyoda ait pozisyonlanma teknik ayarlamalarla uyumlu bir halde ilerleyen vakitlerde olgunlaşacak üzere görünüyor” diyen Erken şöyle devam etti:

“FOMC aksiyon üzerinden değil; açıklama ve nokta grafiği üzerinden okunacaktı ve motamot o halde de oldu. FOMC sonrasında 10 yıllık tahvil faizleri birinci saat içinde yüzde 1,57 düzeyine yükselmiş durumda. Gelişmekte olan ülkelerin finansal şartlarını ayarlaması konusunda “erken tapering” riskini hesaba katmaları gerekecek.

TCMB’NİN PPK METNİ BİRİNCİ İNDİRİM ZAMANLAMASI İÇİN İZLENECEK

Para Siyaseti Konseyi (PPK) dün başladı ve bugün saat 1400’da sonuçları açıklanacak. Toplantıda enflasyondaki üst taraflı riskleri gözeterek siyaset faizini yüzde 19 düzeyinde sabit bırakması bekleniyor. Reuters anketine katılan tüm ekonomistlerin beklentisi bu ay faizlerin sabit tutulacağı tarafında.

Reuters anketine nazaran birinci faiz indirimine ait beklentiler bir evvelki ankette yılın üçüncü çeyrekte ağırlaşırken bu ayki dördüncü çeyreğe gerçek kaymış durumda. Bugün PPK metnindeki değişikliklerle birlikte piyasalar varsayımlarını daha da netleştirmeye çalışacaklar.

Yapılan Yorumlar