İBB MECLİSİ’NDE ‘KÜSTAH’ GERGİNLİĞİ

 İBB MECLİSİ’NDE ‘KÜSTAH’ GERGİNLİĞİ
Okunuyor İBB MECLİSİ’NDE ‘KÜSTAH’ GERGİNLİĞİ

İBB Meclisi’nin haziran ayı oturumlarının ikinci birleşiminde gündem dışı konuşmalar sırasında UYGUN Partili Taylan Yıldız’ın Kanal İstanbul ile ilgili yaptığı konuşma tartışma yarattı.
Yıldız, İstanbul’un anayasasının bu proje ile delinmek istendiğini belirterek gençlerin de bu projeye karşı çığlık attığını söyledi. Yıldız “Kanal İstanbul’u destekliyor musunuz diye toplumsal medyadan anket yaptık yüzde 97 ‘hayır’ dedi. Sonra ben bir küsurda bulundum. Bu anketi meclis konuşmamda kullanmak için yaptığımı söyledim. Gençler ‘yapmayın troller dolar’ dedi. ‘5 bin lira, 10 bin lira verip 50 bin oy satın alan beşerler dolar’ dediler. O denli de oldu. Şu an evet yüzde 53, hayır yüzde 46” dedi, AKP’li meclis üyeleri sıralarından reaksiyon gösterdi.
Yıldız, “Gemi trafiği son 20 yılda azalırken 1930’ların sayıları ile istatistik yapıyorsunuz. İlkokul öğrencisi olsanız bu hesapla sınıfta kalırdınız” dedi.
MÜDDET TARTIŞMASI ÇIKTI
Oturumu yöneten İBB Meclisi 2. Başkanvekili Ömer Faruk Kalaycı, müddetinin dolduğunu söyleyerek konuşmasını bitirmesini istedi, “Teşekkür edip yerinize oturun” dedi. Yıldız da “Gençlerin geleceğini çalmayın bu projeden vazgeçin” diyerek konuşmasını bitirdi.
“BU KÜSTAH ARKADAŞ….”
AKP Küme Sözcüsü Faruk Gökkuş, ayağa kalkarak konuşmanın uzamasına reaksiyon gösterdi. Konuşmanın bitiminin akabinde kelam alan Gökkuş şunları söyledi;
*Bir prensip kararı aldınız, AK Partili arkadaşlara konuşurken 5 dakikadan fazla mühlet vermediniz. Bu küstah arkadaş, küstahça bir üslupla saygısız bir üslupla hem meclisi hem meclis başkanlığını hiçe sayan bir üslupla konuşmasına müsaade etmenizi yanlışsız bulmuyorum.
*Bu arkadaş o kadar küstah o kadar kibirli o kadar üstten bakan bir bakışla bakıyor ki; kime hizmet ediyorsa hizmet ettiği alanlarda konuşsun. Şu üslup hakikat bir üslup değildir. Söylediği şey ‘saçma sapan, ilkokul çocuğuna gösterseniz güler, lisede yapsanız sınıfta bırakırlar, Allah akıl fikir versin’.
*Bu saçma sapan ve saygısız bir üslup. Bu meclise yakışmayan bir üslup. Kanal İstanbul 2011 yılından beri tartışılıyor. Lehinde olan bilim adamları var, aleyhinde olan bilim adamları var. Kendinizle tıpkı fikirde olmayanlarla bu kadar küstahça alay edemezsiniz.
*Kendisi Amerika’da okumuş olması  bu küstahlığı ona vermez. Amerika’nın sesi üzere davranamazsın burada. Burası TBMM’den sonra Türkiye’nin en büyük ikinci meclisi. Bu saygısız üslubu kendisine iade ediyorum. Provakatif telaffuzlarla prim yapmaya çalışıyorlar.
*Arkadaşlarıma bu saçma sapan kelamları muhatap almayın diyorum. Fakat millete bu kadar hakaret eden bir üsluba da tahammül etmemiz mümkün değil.
DÜZGÜN PARTİ: BU MECLİSİN DÜZEYİNİ DÜŞÜRMEYİN
UYGUN Parti Küme Sözcüsü Suat Sarı da “Bu üslubu asla kabul etmiyoruz. Bir meclis üyemize ‘hadsiz, saçma sapan konuşuyor’ demek kimsenin haddi değildir. Taylan beyefendi çıktı aslanlar üzere Kanal İstanbul’u konuştu. Ak Parti kümesinin her vakit olduğu üzere yeniden insanları aşağılayan, pusu kuran tavırlarını gördük. İBB Meclisi’nin terbiyesinin düzeyi bu noktaya inemez. Bizim meclis üyemize kimse saçmalıyor diyemez. İstanbul’un en kıymetli konusu Kanal İstanbul’u konuşanlara herkesin hürmet göstermesi gerek. Ayıptır, bu meclisin düzeyini lütfen düşürmeyin” dedi.
Gökkuş tekrar kelam alarak “Kendisi ‘Bu sayıları ilkokul çocuğuna gösterseniz güler, lise öğrencisi olsa sınıfta kalır’ diyor. Sen kimsin ya, hangi hakla? Ben bu üslubu eleştiriyorum. Kimseyi hakaret etme hakkını kendimde görmüyorum fakat kimse benim fikirlerime hakaret edemez. Siz Kanal İstanbul’u savunmayabilirsiniz ben savunuyorum. 176 meclis üyesi savunuyor” karşılığını verdi.
“PARALARIMIZIN KATAR PİRLERİNE GİTMESİNE KARŞIYIZ”
Sarı da “Marmara Denizi müsilajla dolarken paralarımızın ucube projelere, Katar pirlerine hizmet etmek ismine paralarımızın oraya gitmesini istemiyoruz. Bizim savunduğumuz budur” dedi.
“SİZİN ZİHNİYETİNİZ YÖNETSE İNECEK HAVAALANI BULAMAYACAKTI”
AKP’li  Meclis Üyesi Muharrem Balık da “Siz konuşursunuz Ak Parti yapar. Ülkeminiz en stratejik yatırımdan bahsetti Taylan beyefendi. Kendisi ile birinci tanıştığımızda meclisin birinci günlerinde kendisi Amerika’dan geldiğini söyledi. Hangi eyaletten geldiğini bilmiyorum ancak hangisi olursa olsun kadim İstanbul’un geleceği kendi zihniyetlerinde olsaydı geldiğinde bir tane havaalanı bulacaktı. O havaalanı üzerinde de 4-5 saat rötar yapacaktı. Diyelim havaalanına  indi Ümraniye’de oturan beni ziyaret etmek istese karşıya geçmesi gerekecekti. Onun zihniyetinde bir hükümet olsaydı birinci köprü olmayacaktı, ikinci, üçüncü köprü olmayacaktı. Marmaray diye bir şey hayalimde gördüm ona bakayım diyecek, hayda CHP karşı çıkmış yok. Avrasya tüneli yok. Çok kızacaksınız fakat Kanal İstanbul yapılacak. Sizlerin çocukları ‘vay be ne hoş hizmet olmuş’ diyecek” diye konuştu.

Yapılan Yorumlar