14 MİLYONLUK DOLANDIRICILIK DAVASINA REKOR CEZA

 14 MİLYONLUK DOLANDIRICILIK DAVASINA REKOR CEZA
Okunuyor 14 MİLYONLUK DOLANDIRICILIK DAVASINA REKOR CEZA

Manavgat 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasında Hayrettin Şahbaz ve Nuriye Ekinci ile 25 Mayıs’ta hayatını yitiren Recep Kanun’un kızları ile tarafların avukatları hazır bulundu. Mahkeme, tutuksuz yargılanan sanıkladanr Mustafa Ç.’yi evrakta sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık kabahatlerinden 31 yıl mahpus ve 181 bin TL para cezası, Himmet D.’yi ise 14 yıl 2 ay mahpus ve 100 bin TL para cezasına çarptırdı.

Olayın mağdurlarından Nuriye Ekici, uzun yıllar Almanya’da çalışıp para biriktirdiğini, yatırım yapmak için Alanya’ya geldiğini belirterek “İyi niyetim sayesinde yapmak istediğim her işte dolandırıldım. Elimdeki alacak senetleriyle gittiğim, tıpkı vakitte hemşehrim olan avukatımın yanında Mustafa Ç. bulunuyordu. Avukatımın isteği doğrultusunda senetlerin gerisini imzaladım ve Mustafa Ç.’ye teslim ettim. Ne olduysa ondan sonra oldu. Alacaklıyken borçlu duruma düştüm. Başta meskenim olmak üzere elimde avucumda ne varsa kaybettim” dedi.

Babasının vasiyeti üzerine davanın peşini bırakmadıklarını belirten Şenay Çizmeci, gözyaşlarına hakim olamadı. Çizmeci, “Keşke babam da bugünleri görseydi. Babam Recep Yaşa 2.5 yıldır dolandırıcılara karşı bir hukuk çabası veriyordu” dedi. Antalya’nın Manavgat ve Alanya ilçelerinde vatandaşları boş kağıtlara attırdıkları imzalarla borçlandırıp icra takibi başlattıkları ve yaklaşık 14 milyon lira dolandırdıkları gerekçesiyle tutuksuz yargılanan iki sanığa toplamda 45 yıl mahpus ve 218 bin lira para cezası verildi. (İHA)

Yapılan Yorumlar