POLİS İNTİHARLARINDA ÜRKÜTEN ARTIŞ!

 POLİS İNTİHARLARINDA ÜRKÜTEN ARTIŞ!
Okunuyor POLİS İNTİHARLARINDA ÜRKÜTEN ARTIŞ!

Burdur’un Yeşilova İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde polis memuru olan 26 yaşındaki Yunus T.’nin beylik tabancayla başına ateş ederek intihar etmesinin akabinde, polis ve jandarmaların neden intihar ettikleri sorusu toplumsal medyanın da gündemine oturdu.
Binlerce kişi, Twitter’da “polisler intihar ediyor” etiketiyle bu olayların sebebinin araştırılmasını istedi. Eski emniyet müdürü ve hukukçu Adil Serdar Saçan, Psikolog Özge Öztaşçı ve CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, polis intiharlarının nedenine dair Sözcü’ye açıklamalarda bulundu.
AKP İKTİDARINDA 783 EGM İŞÇİSİ İNTİHAR ETTİ
Gözler İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya çevrilirken, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın intihar eden her polis için Meclis’e önerge verdiği öğrenildi. Husus ile ilgili konuşan Bakan, şunları söyledi:
– Benim elimdeki bilgilere nazaran; AKP iktidarı mühletince (bu sayıya son 3 ay dahil değil) 783 Emniyet Genel Müdürlüğü işçisi intihar etmiştir. Emniyet Genel Müdürlüğü bu sayıları açıklamaktan imtina etmektedir. Geçmiş yıllarda ortalama iki haftada bir güvenlik vazifelisi intihar ederken, son vakitlerde bu sayı haftada iki bazen daha da fazladır.


Murat Bakan

BİRDEN FAZLA MESLEĞE YENİ BAŞLAMIŞ MEMURLAR
– Mesleğe yeni giren gencecik vatan evlatlarının kısa müddette intihar noktasına gelmesinin sebebi nedir kimse bu hususla ilgilenmiyor. Her intihar eden polis kardeşimin akabinde soru önergesi verdim lakin Süleyman Soylu bu önergelerin tek bir adedine dahi cevap vermedi. Son 3 ayda 15 tane yazılı soru önergesi verdim, intihar eden polis kardeşlerimle ilgili. Birine bile cevap alamadım.
– Polisler borç yüzünden intihar ediyor ve ruhsal sıkıntıları vardı denilerek intihar hadiselerinin araştırılmasının yolu kapatılıyor. Lakin intiharların birden fazla beylik silahı ile yapılmakta. Madem polisin ruhsal sıkıntıları var neden belinde tabanca var sorusunun yanıtını da veren yok. İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü intihara neden olan amir tahakkümü konusunu örtmek için verdiği bu harikulâde uğraşı; amir tahakkümüyle çaba için, polislerin çalışma şartlarını düzgünleştirmek için verseydi her gün bir polis intihar etmezdi.
SÜLEYMAN SOYLU ÇIK BİR AÇIKLAMA YAP
– İntiharı önlemede, emniyetteki psikologların da rastgele bir tesiri yok; psikologların yalnızca hastaneye sevk etme yetkisi var. Cumhurbaşkanlığı’nda muhafaza polisi olan Mehmet Ali Bulut’tan dün Antalya’da intihar eden Ahmet’e; Erzincan’daki Ozan’dan Manisa’daki Zafer’e; Giresun’daki Semanur’dan, Çeşme’de amirinin kaybolan gözlüğünü çalmakla suçlanınca intihar eden 21 yıllık polis İsmail’e kadar… Türkiye’nin dört bir yanında genci, kıdemlisi yüzlerce polis memuru gerisinde not bırakarak intihar ediyor.
– Gazetecilerden sivil toplum örgütlerine, milletvekillerinden, meslek örgütlerine kadar herkese laf yetiştiren Süleyman Soylu bir kezde çık bu polis intiharları ile ilgili bir açıklama yap. Bu hususun üstünün örtülmesine müsaade vermeyeceğiz, polis intiharlarına sebep olanlar ve tahlil üretmeyenlerden hesap soracağım.
SAÇAN: KONUTLARA SİGARA GÖTÜRME MİSYONU BİLE VERİLDİ
Emekli emniyet müdürü ve hukukçu Adil Serdar Saçan da polis intiharlarının sosyoekonomik ve ruhsal sebepleri olduğunu belirterek, şunları söyledi:
– Bizim eski mesleğin en hüzünlü tarafı da bu intiharlar. Yıllardır devam ediyor ve tedavi edilmesi koşul. Gerilimli bir meslek bunun yanı sıra büyükşehirlerde maddi meseleler ve misyonun yükü çok arttı. Pandemide polisin misyonları çeşitlendi konutlara sigara götürme vazifesi bile verildi. Bunlar genç çocuklar ve buhrana girebiliyorlar, ellerinde silah da var. Artık emniyet müdürlüklerinde de rehabilite merkezleri kurulmalı, psikologlar misyon almalı. Amirler, işçilerinin her kasveti ile ilgilenmeli ve takip etmeli.


Adil Serdar Saçan

TAŞÇI: İNTİHARA MEYİLLİ BİR MESLEK KÜMESİ
Psikolog Özge Öztaşçı da bahis ile ilgili şöyle konuştu:
– Polisler hepimizin bir günde onlarcasını okuduğu cinayet, istismar, kaza üzere travmatik olaylara birinci elden şahit olan bir meslek kümesi. Yalnızca haberini okumak bile bizim için şoke edici ve üzücüyken bu meslek kümesi çalışanları kendilerini bu olayların içinde buluyor ve haliyle bu da travmatik tesirleri beraberinde getiriyor.
– Her an tehlikenin olduğu bir meslek kümesinde çalışmak ve her an yaralanma riskiyle karşı karşıya kalmak önemli gerilim faktörleri oluşturuyor kişi için. Birtakım beşerler bu duruma karşı hissizleşip, muhakkak bir savunma sistemi geliştirirken kimileri ise bu durumu tam aksisi formda içselleştirerek karamsar bir yapı oluşturuyor. 2019 yılında Amerika da yapılan bir araştırma intihara meyilli meslek kümelerinin başında polis memurluğunun geldiğini ortaya koyuyor.


Özge Öztaşçı

İŞTE SON AYLARDAKİ POLİS İNTİHARLARI
– Burdur’un Yeşilova İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde polis memuru olan 26 yaşındaki Yunus T. Beylik tabancası ile intihar etti (16.06.2021)
– Antalya’da, 15 yıllık polis memuru Hakan A. (42), emniyet binasının 4’üncü katında, başına dayadığı tabancasını ateşleyerek, ömrüne son verdi.(15.06.2021)
– Şırnak Merkez Karakolu’nda vazife yapmakta olan Trabzon Düzköy ilçesi nüfusuna kayıtlı polis memuru Ogün K.’nın ailesi 2 gün boyunca kendisinden haber alamayınca konutunda yapılan incelemede iple kendini asarak intihar ettiği ortaya çıktı.(08.06.2021)
– İnegöl’de misyon yapan polis memuru Ercan Ayıkbaş, konutunda beylik tabancasıyla hayatına son verdi. (03.06.2021)
– Burdur’un Bucak ilçesinde misyonlu polis memuru Sercan Ç.’nin (23) yalnız yaşadığı konutunda, başından tabancayla vurulmuş cansız vücudu bulundu. (31.05.2021)
-Bartın’ın Amasra ilçesinde, kaymakamlığın nöbetçi kulübesinde vazifeli 46 yaşındaki polis memuru, başına dayadığı tabancasını ateşleyerek hayatına son verdi.(28.05.2021)

Yapılan Yorumlar