PROFESÖRDEN AVUKATA TEHDİT: SENİ CANLI DİRİ YAKACAĞIM

 PROFESÖRDEN AVUKATA TEHDİT: SENİ CANLI DİRİ YAKACAĞIM
Okunuyor PROFESÖRDEN AVUKATA TEHDİT: SENİ CANLI DİRİ YAKACAĞIM

N.S., avukatı Nuran Özdemir aracılığıyla geçen yıl Aralık ayında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na Prof. Dr. Şerafettin D. hakkında ‘cinsel taciz’, ‘hakaret’, ‘şantaj’, ‘nitelikli tehdit’, ‘özel hayatın kapalılığını ihlal’, ‘huzur ve sükunu bozma’ ve ‘görevi berbata kullanma’ hatalarından kabahat duyurusunda bulundu. N.S., cinsel taciz suçlamasıyla ilgili cürüm duyurusu dilekçesinde Prof. Dr. Şerafettin D. ile 2006’da Konya’da avukatlık stajını yaparken tanıştığını, staj bittikten sonra 11 yıl görüşmediğini, 2017’de Mersin’de mevti kuşkulu bulunan babasının otopsi süreçlerine yardım etmesi için aramasıyla tekrar görüşmeye başladığını belirtti.

N.S., dilekçesinde, “Babamın mevti sonrasında, otopsi ve devam eden basamaklarda, yardımlarından dolayı minnet duyduğum, bana ruhsal olarak takviye olan Şerafettin D. ile vakit zaman görüşmeye başladım. Yaşça benden büyük olan şahıs, babamın vefatından ötürü öbür aile yakınlarım ile de tanışarak, bana ve aileme bir büyük olarak birçok hususta yardımcı oldu. Şerafettin D., Ankara’daki ve Antalya’daki isimli tıp kongrelerine gittiğinde, beni de bu kongrelerin mesleğime katkısı olacağı konusunda ikna etti, bu nedenle kongrelere kendisi ile birlikte katıldım. Görüşmelerimiz vakitle daha güçlü bir dostluğa ve düzeyli bir arkadaşlığa dönüştü, kendisi ile daha sık görüşmeye başladık hatta 2019 yılı sonunda vefat eden annesinin cenazesine annem ile birlikte gittim” dedi.

‘SAPLANTILI AŞIK OLDU, TEHDİT ETMEYE BAŞLADI’

Dilekçesinde, Şerafettin D.’nin vakit içinde kendisine saplantılı aşık olduğunu ileri süren N.S., “Bu mühlet içinde en az 20 sefer evlenme teklifinde bulundu. Evli olmasına ve uzun mühletten beri boşanma davası devam etmesine rağmen evlilik düşünmediğimi söyledim; evlenme teklifini her seferinde reddettim. Beni ikna etmek için lüks otomobiller, konutlar alacağını söyledi; ama ben tekrar de ikna olmayarak, evlenmek istemediğimi kendisine açıkça söyledim. Bunun üzerine çılgına dönmüşçesine bana karşı kin beslemeye başladı. ‘Bu dünyada parayı elde ettim, şöhretim zati var, sen nasıl beni reddedersin’ diyerek tehdit etmeye başladı” dedi.

“SENİ CANLI DİRİ YAKACAĞIM, DEMİŞ “

Tehditlerin artması üzerine Şerafettin D.’yi telefonundan engellediğini belirten N.S., “Bana ulaşamayan kuşkulu bu defa yakın arkadaşlarımı arayarak rahatsız etmeye başladı. Bunun üzerine Haziran 2020’de telefon mahzurunu kaldırarak şüpheliyi manzaralı aradım. Maksadım; yakınlarımı rahatsız etmemesini söyleyip, kendisini son sefer uyarmaktı. Telefonda bana ağza alınmayacak kelamlar sarf edip, cinsel içerikli görüntülerini gösterdi. Ben durum karşısında şok oldum. Sinkaflı kelamlarını tekrarlayarak, ‘Senin beynini dağıtacağım, o da olmazsa canlı diri yakacağım’ diyerek tehdit etti” dedi.

‘YAKINLARIMA HAKKIMDA İFTİRALARDA BULUNDU ‘

Olayın akabinde şüphelinin telefonunu tekrar engellediğini; lakin koktuğu için çabucak şikayetçi olamadığını anlatan N.S., şunları kaydetti:

* Daha sonra akraba, arkadaş ve iş etrafımdan yakınlarımı arayarak, hakkımda iftiralarını sürdürdü. Ağabeyime ve teyzemin kızına, benim hayat bayanı olduğumu, evli erkeklerle münasebete girdiğimi, beni herkese rezil edeceğini söylemiş.

* Avukat Hakları Merkezi’nde vazife aldığım Ankara Barosu’ndan bir yöneticiyi arayarak, ‘Benim evlenme teklifimi reddetti. Ben ona savaş başlattım.

* Onun ne mal olduğunu göstereceğim. Benimle birebir masada oturacak. Karşı karşıya gelecek’ demiş. Bu halde etrafımda bulunan 25 kişiyi arayarak emsal şeyler söylemiş.

​SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

​Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile tabiri alınan kuşkulu Şerafettin D., suçlamaları kabul etmedi.

Avukat N.S. ile alakaları olduğunu argüman eden Şerafettin D., “Ayrıldıktan sonra prestijimi zedelemek için hakkımda temelsiz tezlerle kabahat duyurularında bulundu. Emeli benden intikam almaktır” dedi.

ŞANTAJDAN DAVA VE MÜDAFAA KARARI

Necmettin Erbakan Üniversitesi İsimli Tıp Ana Bilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Şerafettin D. hakkında başlatılan 9 soruşturmadan ‘şantaj’ cürmünden yürütülen soruşturma, tamamlanarak, iddianame düzenlendi.

Şerafettin D. hakkında avukat N.S.’ye yönelik ‘şantaj’ aksiyonu nedeniyle 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezası istemiyle Ankara 48’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Başka suçlamalarla ilgili soruşturmalar ise sürüyor.

N.S. ayrıyeten Ankara 2’nci Aile Mahkemesi’ne başvurarak, muhafaza talebinde bulundu. Mahkemece Şerafettin D. hakkında N.S.’ye 6 ay boyunca yaklaşmama kararı verildi.

‘İDARE MAHKEMESİNE BAŞVURDUK’

N.S.’nin avukatı Nuran Özdemir, yaptığı açıklamada, kuşkulu hakkında Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’na da kabahat duyurusunda bulunduklarını belirterek, söyle konuştu:

* Kabahat duyurularımız sonrasında burada yürüttüğü İsimli Tıp Şube Müdürlüğü ve uzman misyonlarından alındığını öğrendik. Başka yandan Yüksek Öğretim Heyeti (YÖK) ve şüphelinin misyon yaptığı Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne müracaat ettik.

* YÖK ve rektörlüğe yaptığımız müracaat dilekçeleri birleştirilerek, vazife yaptığı dekanlığa gönderildi lakin dekanlıkta soruşturmaya yer olmadığı kararı çıktı.

* Bunun üzerine biz Konya Yönetim Mahkemesi’ne bu soruşturmaya yer olmadığı istikametindeki kararın iptali için dava açtık. Bu dava hala sonuçlanmadı. Müvekkilim bu dava ve soruşturmaları sonuçlandırma konusunda kararlıdır.

* Takipçisi olacağız. Ankara Barosu Avukat Hakları Merkezi, Bayan Hakları Merkezi, Gelincik Merkezi de soruşturmaların takipçisidir. Türkiye’de avukat bile olsanız bayan olmak çok sıkıntı. (DHA)

Yapılan Yorumlar