6 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ DÜZMECE İÇKİ DAVASINDA TAHLİYE

 6 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ DÜZMECE İÇKİ DAVASINDA TAHLİYE
Okunuyor 6 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ DÜZMECE İÇKİ DAVASINDA TAHLİYE

Kentte geçen yıl aralık ayında içki içtikten sonra rahatsızlanan 17 kişi, Çekirge Devlet Hastanesi, Bursa Kent Hastanesi ve İnegöl Devlet Hastanesine kaldırıldı.
Düzmece içkiden zehirlendikleri belirlenen Mehmet İncili (51), Sümer Çam (51), İrfan Çivi (39), Mehmet Süpürgeci (62), Kenan Çetinkaya (56), Mümin Ayyıldız (41), Mehmet T. (51), Fatih Deniz Y. (49), Ferdi N. (37), Mustafa D. (58), Ramiz H., Güner M., Bahadır E. (36), Tamer M. (44), Emin A. (43), Aleattin G. (52) ve Mehmet Özgür K. tedaviye alındı. Bu bireylerden Mehmet İncili, Sümer Çam, İrfan Çivi, Mümin Ayyıldız, Kenan Çetinkaya ve Mehmet Süpürgeci hayatını kaybetti.
5 KUŞKULU TUTUKLANDI 1 KİŞİ ÖZGÜR KALDI
Vilayet Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü grupları, uydurma içkiyle ilgili Çorludan Bursa’ya metil alkolü gönderen Muhammet Haksever, Bursa’da geçersiz içki üretip satan Uğur Kökkoparan, monopol bayiinde düzmece içki üretip burada satan Birkan Başak, Kökkoparan’dan aldıkları geçersiz içkiyi diğer bireylere satan Erhan Okumuşoğlu, Mesut Güler ve Kemal Bahçeciyi gözaltına aldı.
Şüphelilerden Bahçeci isimli denetim koşuluyla hür bırakılırken, başka 5 kişi çıkarıldıkları mahkemece ‘birden fazla kişinin vefatına sebebiyet vermek’ hatasından tutuklandı.
Olayla ilgili cumhuriyet savcılığında yürütülen soruşturma tamamlandı. Sanıklar hakkında ölen her bir kişi için başka ayrı muhtemel kasıtla vefata sebebiyet vermek cürmünden cezalandırılması talebiyle 11’inci Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı. Davanın birinci duruşmasına sanıklar ve taraf avukatları ile ölenlerin yakınları katıldı.
“ZEHİRLENİP GÖZLERİMİ KAYBETTİM”
Duruşmada savunma yapan sanıklardan Erhan Okumuşoğlu sattığı içkiyi kendisinin de tükettiğini, bu yüzden zehirlenip uzun mühlet hastanede kaldığını ve gözlerini kaybettiğini tabir ederek, “Boyacılık yapıyorum. Düzmece alkol satmıyorum. 200 lira vererek 5 litre etil alkol aldım. Bu alkolü isteyen arkadaşlarıma da verdim. Satmadım, kimseye aracılık etmedim. Ben de kullandım ve zehirlendim. Uzun müddet hastanede kaldım. Gözlerimi kaybettim, şu an görmüyorum. Hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum. Tahliyemi ve beraatımı istiyorum” dedi.
“ÜZERİNDE ETİKET VARDI, İÇKİ YAPIP SATMADIM”
Sanık Uğur Kökkoparan ise savunmasında, “Sigorta işi yapıyorum. Askere gittim geldim. Sonra toplumsal medyadan bir sayfa açarak etil alkol satışı yapmaya başladım. Daha sonra toplumsal medyadan alkol satmanın yasak olduğunu öğrenince bu sayfayı kapattım ve alkol satışını tanıdıklar vasıtasıyla yapmaya devam ettim. Ben yalnızca etil alkol satıyordum. Bu alkolü Çorludan Muhammet Hakseverden alıyordum. Kimseye alkolü içki üretiminde kullanın demedim. Hatta bidonların üzerinde dezenfektan imalinde kullanılır etiketi de yapıştırmıştım. İnsanların benden alkolü ne hedefle aldıklarını bilmiyordum. Sattığımız alkolden insanların zehirlendiğini bana Erhan söylemişti. Benim haberim yoktu. Haberim olduktan sonra da insanları alkol konusunda uyardım. Bu alkolü içki yapıp satmıyordum” tabirlerini kullandı.
Dokumacılık işi yaptığını aktaran sanık Mesut Güler ise, “Kimseye etil ya da metil alkol satmadım. Evrakta benden alkol aldığını belirten kimse yoktur. Beraatımı ve tahliyemi istiyorum.” dedi.
“RUHSAT ALIP ETİL ALKOL SATTIM”
İnhisar bayii işleten sanık Birkan Başak ise “Ruhsat alarak etil alkol satmaya başladım. Alkolleri Uğur Kökkoparan’dan alıyordum. 4 ay boyunca bu alkolü sattım ve rastgele bir sorun yaşanmadı. Son aldığım 15 litre etil alkolü kimseye satmadım. Tahliyemi istiyorum diye konuştu.
“ÖLÜMLERİNDE RASTGELE BİR HİSSEM YOKTUR”
Sanık Muhammed Haksever de inhisar bayii işletirken kapattığını ve dezenfektan ile paklık eserleri satışı yapmaya başladığını lisana getirdi. Olaya bahis alkolü, sanık Uğur Kökkaparan’a kendisinin satmadığını anlatan Haksever, “Ölen bireyler nedeniyle çok üzgünüm lakin onların vefatında rastgele bir hissem yoktur. Ben monopol bayii işletiyordum lakin iş yerimi kapatıp dezenfektan ve paklık eserleri satmaya başladım. Kimseye etil alkol satmadım” dedi.
BİRLİKTE İÇKİ İÇİTİĞİ ARKADAŞI ÖLDÜ, KENDİSİ 4 GÜN KOMADA KALDI
Davanın tek tutuksuz sanığı Kemal Bahçeci ise hayatını kaybeden Kenan Çam ile arkadaş olduklarını, daima birlikte içki içtiklerini, olay günü de birlikte içki içtikten sonra zehirlendiklerini, kendisinin 4 gün ağır bakımda kaldığını Kenan’ın ise kurtarılamadığını lisana getirerek, “Sanıklardan Uğur’dan alkol aldığım oldu. Son olayda tekrar Uğur’dan alkol aldım. Rakı yaptık Kenan’la içtik. O maalesef hayatını kaybetti, ben 4 gün hastanede yattım. Bunun metil alkol olduğunu bilmiyordum. Suçlamaları kabul etmiyorum, beraatımı talep ediyorum” tabirlerini kullandı.
Mahkeme heyeti, sanık savunmalarının akabinde ölenlerin yakınlarını da dinledi. Yakınlarını kaybedenler sanıklardan şikayetçi olduklarını tabir ederek en ağır biçimde cezalandırılmalarını istedi.
SIHHAT DURUMU GÖZÖNÜNDE BULUNDURULUP TAHLİYE EDİLDİ
Mahkeme heyeti, savunmaların akabinde sanıklardan gözlerini kaybeden Erhan Okumuşoğlu’nu sıhhat durumunu ve tutuklu kaldığı süreyi göz önünde bulundurarak yurt dışı çıkış yasağı koşuluyla tahliye ederken, öbür 4 sanığın ise tutukluluk halinin devamına karar verdi. Duruşma ertelendi. DHA

Yapılan Yorumlar