BİLİM HEYETİ SONRASI SIHHAT BAKANI FAHRETTİN KOCA’DAN KRİTİK AÇIKLAMALAR

 BİLİM HEYETİ SONRASI SIHHAT BAKANI FAHRETTİN KOCA’DAN KRİTİK AÇIKLAMALAR
Okunuyor BİLİM HEYETİ SONRASI SIHHAT BAKANI FAHRETTİN KOCA’DAN KRİTİK AÇIKLAMALAR

Corona virüsüyle çaba sürerken Bilim Heyeti görüntü konferans prosedürüyle bir toplantı daha gerçekleştirdi.
Kademeli olağanlaşma ve corona virüsü aşısının ele alındığı toplantı sonrası Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamanın satır başları şöyle;
*Bugün huzurlarınızda son günlerde sizlere hoş haberler vermiş olmanın huzuru ile bulunuyorum. Salgına son verecek olan aşı programımızın dilek ettiğimiz ivmede devam ediyor olmasından son derece mutluyum. Salgınla birlikte girdiğimiz güçlü uğraşta düşmanın zayıf tarafını yakalamış ve onu köşeye sıkıştırmış durumdayız.
*Aşı programımız gayret üstünlüğünü bize kazandırdı. Burada çok ağır emekler verildi. Başta sizler sabırla ve birlik içinde bu çabanın en değerli neferleri oldunuz.
“SABIR İÇİN MÜTEŞEKKİRİM”
*Sağlık çalışanlarımız insanüstü çabalarla çalıştı. Her bir vatandaşımıza bugünlere ulaşmamızda gösterdiği birliktelik ve sabır için müteşekkirim. Sıhhat ordumuz gücünü, hastalarımızı tedavi etmekten vatandaşlarımızı koruyacak olan aşı programına kaydırmış durumda.
*Son atak aşı ile zaferi getirecek. Aydınlık ve sağlıklı yarınların habercisi gün üzere ortadadır. Aşı ile toplumsal bağışıklığı elde edeceğimiz vakte sayılı günler kaldı.
*Son bir hafta içinde; aşılarımızı çalışma hayatı, eğitim hayatı, sanat ve kültür hayatından, pek çok meslek ve yaş kümesinden insanlarımızın erişimine açtık.
35 YAŞ İÇİN AŞI BAŞLIYOR
*Yarın itibariyle 35 yaş üzerindeki tüm vatandaşlarımız için de aşı randevularını açıyoruz. Güçlü sıhhat altyapımızla ve halkımızın gösterdiği ağır teveccüh sayesinde toplumsal bağışıklık gayemize her geçen gün daha da yaklaşıyoruz.
37 MİLYON DOZ AŞI YAPILDI
*Bugün itibariyle birinci dozda yaklaşık 23 milyon, ikinci dozda 14 milyon olmak üzere toplam uyguladığımız doz sayısı 37 milyonu buldu.
*Bu güce itimadın demiştik. Bunun bir işaret zamiri olduğundan bahisle kimdir bu gücün sahibi sorusunu soranlar oluyor. Bu gücün sahibi elbette Devletimizdir. Devletimizin gücü büyüktür. Bu güce inancı güçlü halde gösteren halkımıza ve bu gücün en değerli ögelerinden biri olan sıhhat teşkilatımıza teşekkür ediyorum.
*Aşılama kapasitemizin gerçek sonlarını şimdi görmediniz. Yapabiliriz dediğim sayılara ulaştığımızı çok yakında görecek ve güçlü alt yapımızın sağladığı inançtan emin olacaksınız.
“SALGIN HABERLERİNDEN KURTULDUĞUMUZ SON YAZ OLACAK”
*Salgını önlemenin en kıymetli silahı olan yerli aşı konusunda yeni kabiliyetler kazanıyoruz. Yerli imkan tam bağımsızlık nişanıdır. Buna çok yaklaştığımızı görüyorum.
*Bu yaz yalnızca maskelerin yüzümüzü terlettiği son yaz olmayacak birebir vakitte salgın haberlerinden kurtulduğumuz son yaz da olacak. Hepimiz sevdiklerimizle aramızdaki aralıktan kurtulacağız. Aşılanmış nüfusumuzu artırmak ne kadar değerli ise, olay oranlarımızı süratli formda azaltmak da tıpkı derecede kıymetli.
“NORMALLEŞMEDE DENETİMİ KAYBETTİĞİMİZ ZAMAN”
*Covid 19 bulduğu imkanları kıymetlendirme gücünü hala koruyor. Normalleşmede denetimi kaybettiğimiz vakit varlığını hadise tablolarına yansıtacağını biliyoruz. Hadise, hasta, ağır hasta, vefat oranlarımız tedrici olarak düşüyor. Lakin hala faal 80 binden fazla hadisemiz olduğunu göz gerisi edemeyiz.
*Unutmamalıyız ki zafere en yakın vakit riskin de en yüksek olduğu vakittir. Teyakkuzda olmalı ve asla önlemleri boş görmemeliyiz.
*Hep birlikte verdiğimiz üstün uğraşın selameti için bu yaz da önlemi elden bırakmayalım. Toplumsal alanlarımızın tamamının aşı ile korunaklı hale geleceği ana kadar riskli ortamlardan uzak duralım.
“MÜCADELENİN YENİ VE SON ETABI AŞI PROGRAMIMIZDIR”
*Birlikten kuvvet doğar atasözünü salgınla çabada yaşayarak bir kere daha deneyim ettik. Çabaya her bir bireyin iştirakini tesis ettik. Bu hepimizin büyük uğraş ve fedakarlıkları ile oldu. Uğraşın yeni ve son etabı aşı programımızdır.
*Devletimizin gücü ve halkımızın kararlı takviyesi sayesinde salgın pürüzünü bu yaz aşacağız. Gelecek hafta sizlerle salgının kıymetli istatistiklerini ve bize ödettiği bedelin sıhhatteki karşılığını göstermek üzere bir toplantı yapacağım.
HALKA DAVETTE BULUNDU

Yapılan Yorumlar