Erdoğan’dan ‘S-400’ açıklaması: Farklı bir adım atmamızı beklemeyin

 Erdoğan’dan ‘S-400’ açıklaması: Farklı bir adım atmamızı beklemeyin
Okunuyor Erdoğan’dan ‘S-400’ açıklaması: Farklı bir adım atmamızı beklemeyin

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın Brüksel ve Azerbaycan ziyareti sonrasında ülkeye dönüşünde gazetecilerin sorularına karşılık verdi. Erdoğan’ın açıklamasından satır başları şöyle:

SORDUM LAKİN YANIT ALAMADIM

– (Biden’la yaptığı görüşme) Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda farklı bir adım atmamızı beklemeyin, dedim. Zira biz F-35’te üzerimize düşeni yaptık. Biden’a “Terör örgütü YPG ile mi yoksa NATO müttefikiniz Türkiye ile mi hareket edeceksiniz?” diye sordum. Lakin karşılık alamadım.

– ABD’nin Afganistan’dan çekilme kararı sonrasında, Türkiye burada çok daha fazla sorumluluk alabilir.

– Ermenistan, itimat artırıcı adımlar atmaya başlamalı. Döşediği mayınların haritalarını Azerbaycan’la paylaşması bu tarafta değerli bir birinci adımı teşkil edecektir.

PUTİN İLE İKİLİ GÖRÜŞME YAPACAĞIZ

– (Zengezur koridoru) Rusya tarafında geciktirme niyeti olduğuna ihtimal vermiyorum, tam tersine yardımcı bir hava içinde; yakın vakitte Putin’le ikili görüşme yapacağız.

– (Corona virüsü) Ağır aşı süreci pek çok yerde rahatlama meydana getirdi; temenni ederim ki Eylül-Ekim üzere biz de kendi aşımızı üretmiş oluruz.

– Cumhur İttifakı’nın adayı aşikâr; münasebetiyle bizim karşımıza kimin çıkacağı bizi pek de ilgilendirmiyor.

– Libya’da rafinaj konusunda Azerbaycan ile birlikte adım atabiliriz.

– Seçim Yasası ile ilgili hazırlanan paketi Cumhur İttifakı’nın tarafı (MHP’ye) ulaştırmış durumda. Oradan yapılacak dönüşten sonra biz tekrar değerlendirmemizi yapıp adımlarımızı ona nazaran atacağız.

– Anayasa ile ilgili taslak çalışma tamamlandı müttefikimiz MHP’ye vermenin hazırlığı içindeyiz.

– Aşılamada 16 Haziran prestijiyle birinci ve ikinci doz toplamında 37 milyonu geçmiş durumdayız.

– Umuyoruz ki maskelerin takılmaya gerek görülmeyeceği bir periyoda girelim. “Maskeleri ne vakit çıkaracağız?” sorusunun yanıtını Sıhhat Bakanı en kısa vakitte verir. (REUTERS)

Yapılan Yorumlar