İÇİ BUĞDAY DOLU GEMİ1938’DE BATMIŞTI! 83 YIL SONRA ENKAZ GÜNYÜZÜNE ÇIKTI

 İÇİ BUĞDAY DOLU GEMİ1938’DE BATMIŞTI! 83 YIL SONRA ENKAZ GÜNYÜZÜNE ÇIKTI
Okunuyor İÇİ BUĞDAY DOLU GEMİ1938’DE BATMIŞTI! 83 YIL SONRA ENKAZ GÜNYÜZÜNE ÇIKTI

Antalya Konyaaltı kıyısında, 1938 yılında batan buğday yüklü Alman bandıralı ‘Manissa’ isimli kuru yük gemisinden geriye kalan omurga kısmını karaya çıkarmak için 40 gün evvel çalışmalara başlandı.
Çalışmalar sonunda geminin omurga kısmının büyük kısmı, iki büyük iş makinesi tarafından kıyıya çıkarıldı. Kıyıya 2 metre arada bulunan yaklaşık 30 metre uzunluğundaki gemi modüllerinin çıkarılması için bir dalgıç takımı de su altından takviye verdi.
Karaya çıkarılan tonlarca yükteki modüller, önümüzdeki günlerde çalışanlar tarafından kesilerek modüllere ayrılacak.

“BU ENKAZI KALDIRMANIN MEMNUNLUĞUNU YAŞIYORUZ”
Geminin enkazını kaldırmak için çalışmalara 3 yıl evvel başlandığını, alınan müsaadelerin akabinde 40 gün evvel enkazın yerini tam olarak belirleyerek kazma çalışmalarına başladıklarını anlatan Aydın Emek, şu tabirleri kullandı;
*Gemi 1938 yılında batıyor. Daha sonra kıyıya vuruyor. Çalışmalara başladığımız vakit kıyıda tehlike oluşturacak halde duruyordu. Kumu açtıkça daha da tehlikeli olduğunu gördük.
*Sonuna geldik. Son 2 kesimimiz kaldı. Konyaaltı kıyısını bu berbatlıktan kurtaracağız. Kıyımıza ve Antalya’mıza iyi olsun. Mavi bayraklı plajımızda olmaması gereken bir imajdı.
*Biz de işin içine girince tehlikenin farkına vardık. Şu anda geminin burun kısmındayız. Toplam iki kesimimiz kaldı. Bugün ve yarın çıkaracağız. Kıyımız tertemiz olacak. İnsanlarımızı rahatsız etmeden çalışmaya çalışıyoruz. DHA

Yapılan Yorumlar