İGDAŞ’IN BOTAŞ’A OLAN BORCU İÇİN İBB’NİN KEFİL OLMASINA ONAY ÇIKMADI

 İGDAŞ’IN BOTAŞ’A OLAN BORCU İÇİN İBB’NİN KEFİL OLMASINA ONAY ÇIKMADI
Okunuyor İGDAŞ’IN BOTAŞ’A OLAN BORCU İÇİN İBB’NİN KEFİL OLMASINA ONAY ÇIKMADI

İBB Meclisi’nin haziran ayı oturumlarının ikinci birleşiminde Finansman Müdürlüğü’nün hazırladığı İGDAŞ’ın BOTAŞ’a olan birikmiş borcu ile ilgili teklif geldi.
Teklifte, İBB şirketi İGDAŞ’ın BOTAŞ’a olan vadesi geçmiş 757 milyon 936 bin 857 liralık  borcunun  yeniden yapılandırılmasına  İBB’nin kefil olabilmesi için meclis tarafından karar alınması istendi.
TEKLİF İADE EDİLDİ
Teklife ait Cumhur İttifakı’nın çoğunlukta olduğu Hukuk ile Plan ve Bütçe Komiteleri tarafından hazırlanan ortak raporda mevzuatta belediyenin şirketine kefalet vermesini sağlayan rastgele karar bulunmadığı belirtildi.
Belediye meclisinin vazife ve yetkileri ortasında bu hususta bir düzenleme yer almadığı da belirtilerek teklif Finansman Müdürlüğü’ne iade edildi. Teklif mecliste oybirliği ile müdürlüğüne gönderildi.
“DOĞALGAZ PARALARI SEÇİMDE KULLANILDI”
İBB Meclisi CHP Küme Sözcüsü Tarık Balyalı, mevzuyu meclisin mayıs ayı oturumunda gündeme getirerek dikkat çeken bir açıklama yapmıştı.
Balyalı AKP idaresindeyken İBB şirketi İGDAŞ’ın 2018 yılının ekim, kasım, aralık aylarında vatandaştan topladığı doğalgaz paralarını BOTAŞ’a ödemeyip mahallî seçim öncesinde İBB’ye aktardığını açıklamıştı.
İBB’nin İGDAŞ’a faizler dahil 2 milyar lira kadar borcu olduğunu aktaran Balyalı, şunları söylemişti;
*İBB’nin kendi iştirakine niçin borcu var? İGDAŞ’ın 2018 yılında ekim, kasım, aralık aylarında vatandaştan topladığı doğalgaz paraları ne oldu? İGDAŞ’a borcumuz olmasının tek bir sebebi var, 2018’in ekim-kasım-aralık aylarında vatandaştan toplanarak BOTAŞ’a ödenmesi gereken faturaların ödenmemesi ve seçim öncesinde İBB’ye aktarılması.
*Bu borcu artık biz ödüyoruz. Nasıl ödüyoruz? Faizi ile birlikte ödüyoruz.  İGDAŞ BOTAŞ’a borcunu ödeyebilsin diye borçlanma kararları çıkarttık. İstanbul halkının cebinden bu borç için en az 800 milyon lira faiz çıkacak.
*Bunları hiç düşünmeyeceksiniz, İstanbul halkının fatura paralarını büyükşehire aktarıp onları harcayacaksınız, İGDAŞ’ı BOTAŞ’a milyarlarca lira borçlandıracaksınız, sonra çıkacaksınız bize buradan borçlanma konusundan ders vereceksiniz.

Yapılan Yorumlar