Kaçak hafriyatla ortaya çıktı! Jandarma 24 saat kapıda nöbet tutuyor

 Kaçak hafriyatla ortaya çıktı! Jandarma 24 saat kapıda nöbet tutuyor
Okunuyor Kaçak hafriyatla ortaya çıktı! Jandarma 24 saat kapıda nöbet tutuyor

İslahiye ilçesine bağlı Yukarıbilen Mahallesi’nde 2019 yılında bir konutta kaçak hafriyat yapıldığı ihbarı yapıldı. Adrese baskın düzenleyen jandarma grupları, kaçak hafriyat yapılan meskenin içerisinde ve avlusunda, tabanında 200-250 metrekare mozaik bulunduğunu saptadı.

Kültür ve Turizm Vilayet Müdürlüğü grupları bu gelişme sonrası konutta kurtarma kazılarına başladı. Hafriyatlar devam ederken, mümkün kaçak hafriyat ve tahribatın önüne geçmek için jandarma grupları de mozaiğin bulunduğu meskeni muhafaza altına aldı.

Elinde kılıç olan insan ve çeşitli hayvan figürleri bulunan mozaiğin bulunduğu meskende uzman takımlarca çalışmaların sürdüğü belirtilirken, bölgede de farklı mozaikler bulunup bulunmadığına yönelik araştırma yapılıyor.

Kurtarma hafriyatları ile hasar görmeden bulunduğu yerden çıkarılması planlanan mozaiğin, daha evvel kentte çıkarılan mozaikler üzere Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergileneceği belirtildi.

MAHALLEDE BÜYÜK SEVİNÇ

Yukarıbilen Mahallesi Muhtarı Şeyhmus İzgüden, mahallenin 3 bin 500 yıllık geçmişe sahip olduğunu söyledi.

Mahallenin geçmişte birçok medeniyete mesken sahipliği yapması nedeniyle çıkan mozaiklere şaşırmadıklarını ve araştırılması durumunda farklı yapıtların de gün yüzüne çıkabileceğini anlatan İzgüden, “Burada bir konutta mozaik bulundu. Ondan sonra mahallemizde güvenlik güçleri 24 saat nöbet tutuyor. Müze müdürlüğü tarafından ise çalışmalar devam ediyor. Bu türlü bir mozaiğin buradan çıkarılıp sergilenmesi bizim için gurur verici. Ayrıntılı araştırma yapılırsa mahallemizden farklı yapıtların de çıkacağını düşünüyoruz” dedi. (DHA)

Yapılan Yorumlar