MAKİNE KİMYA SANAYİ KURUMU ANONİM ŞİRKET OLUYOR

 MAKİNE KİMYA SANAYİ KURUMU ANONİM ŞİRKET OLUYOR
Okunuyor MAKİNE KİMYA SANAYİ KURUMU ANONİM ŞİRKET OLUYOR

AKP Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can ve milletvekili arkadaşlarının imzasını taşıyan 12 unsurluk yasa teklifi; ‘Makine ve Kimya Sanayisi Anonim Şirketi Hakkında Kanunu’nda değişiklik öngörüyor.
Teklifin detaylarından bahseden AKP’li Ramazan Can, Makine Kimya’nın yerli ve ulusal savunmanın göz bebeği olduğunu söyledi.
“HAZİNE’NİN MÜLKİYETİNDE OLACAK”
Teklifle Makina Kimya’nın daha âlâ bir yere gelebileceğini belirten Can, dünya silah sanayi ile rekabet edebilecek tüzel altyapıya kavuşmak için bu teklif hazırladıklarını aktardı. Can şu tabirleri kullandı;
*Hazine’nin mülkiyetinde olacak. Makine Kimya’yı özelleştirme baskısından kurtarıyoruz. Hazine’ye bağlıyoruz. Hazine’nin mülkiyetinde, Ulusal Savunma Bakanlığı’nın sevk ve yönetiminde Türk Ticaret Kanunlarına nazaran kurulmuş bir anonim şirket olacak. Yani kamunun bir anonim şirketi olacak.
*Bunda amaçlanan; Devletin imtiyazlarından savunma kesimi olarak elzem olduğu için bu imtiyazların devam etmesi. Başka taraftan da kamuda olduğu için prangalarından kurtularak özel dal mantığıyla çalışan, istediği yatırımı yapabilen, istediği istihdamı karşılanabilen, istediği mühendise istediği fiyatı, istediği emekçiye istediği fiyatı verebilen özgür, toleransı geniş bir yetki de Türk Ticaret Kanunu kararlarıyla yönetilen bir anonim şirketi olması noktasındaki tekliflerimiz karşılanmıştır.
*Bu kanunla asıl murat edilen budur. Makine Kimya’yı o kısıtlarından kurtarıp, özel kararları cari bir Türk Ticaret Kanunu’na ait bir şirket nezdine döndürdüğümüzde, şirketin idare konseyinin bu elastikiyete sahip olması, bu yetkiye haiz olması lazım.
*Cansiparane gayret eden, savaş vakitlerinde, tehdit vakitlerinde gayret eden bu kardeşlerimizi güçlendirmek için bu mevzuata gereksinim duyulmaktadır. DHA

Yapılan Yorumlar