Meksika’da 2 vali ve 3 vekilin kartel kontağı çıktı

 Meksika’da 2 vali ve 3 vekilin kartel kontağı çıktı
Okunuyor Meksika’da 2 vali ve 3 vekilin kartel kontağı çıktı

Meksika Ulusal İstihbarat Merkezi (CNI) 6 Haziran’da yapılan seçimler öncesi organize hata örgütlerinin seçime müdahalesinin önlenmesi emeliyle her aday için güvenlik soruşturması başlatmıştı.

Güvenlik soruşturması sonucu birtakım adayların kartel ile irtibatı bulundu. Kartel irtibatı bulunan şahıslar ortasında Sinaloa Eyaleti Valisi seçilen Rubén Rocha Moya ve San Luis Potos Valisi seçilen Ricardo Gallardo Cardona ile Temsilciler Meclisi üyeliğine seçilen Emmanuel Reyes Carmona, Francisco Javier Huacus Escuivel ve Miguel Pavel Jarero Velazquez olduğu belirtildi. Ulusal Yenilenme Hareketi (Morena) adayı olarak Sinaloa Eyaleti Valisi seçilen Moya’nın Joaqun “El Chapo” Guzmn ve Ismael “El Mayo” Zambada’ya ilişkin olan Pasifik Karteline bağlı olduğu belirlendi.

YASA DIŞI PARA TRANSFERİ

Meksika Yeşil Ekolojik Partisi (PVEM) adayı olarak San Luis Potos Valisi seçilen Cardona’nın ise, Kuzeybatı Karteli ve Los Zetas kabahat örgütleri ile geçmişte hakkında şüphelenilen kontağını hala devam ettirdiği tespit edildi. Cardona, 2012-2014 yılları ortasında şahsi şirketleri aracılığıyla 200 milyon dolardan fazla yasa dışı para transferi yapmaktan ötürü 2015 yılında tutuklanmış fakat kanıt yetersizliği sebebiyle 11 ay sonra hür bırakılmıştı. Buna ek olarak Gallardo ile babası Ricardo Gallardo Jurez hakkında 2009-2018 yılları ortasında yönetici oldukları Soledad Belediyesine ilişkin 700 milyon peso (35 milyon dolar) parayı hortumlama kuşkusuyla Mali İstihbarat Üniteleri (FIU) tarafından soruşturma başlatılmıştı.

KARTEL ÖNDERİ MAHPUSTA

Organize cürüm örgütleri ile irtibatı bulunan 3 Temsilciler Meclisi üyesinden Guanajuato Eyaleti Valle de Santiago bölgesinden seçilen Emmanuel Reyes Carmona Federal İstihbarat Birimleri’nin araştırmasına nazaran şu anda El Altiplano’da tutuklu bulunan El Marro lakaplı Jose Antonio Yepez Ortiz’in yönettiği Santa Rosa de Lima karteli ile teması olduğu tespit edildi.

Bir öteki seçilmiş meclis üyesi Francisco Javier Huacus Escuivel’in Apatzingn bölgesinde hakim olan Viagra Örgütüyle kontaklı olduğu belirlendi. Öteki seçilmiş Temsilciler Meclisi üyesi olan Miguel Pavel Jarero Velazquez’in de organize kabahat örgütü ilişkisi bulunduğu tabir edilip hangi örgüt olduğu belirtilmedi. Ulusal İstihbarat Merkezi’nin (CNI) bütün bu bulgularına karşın savcılık şimdi kelam konusu şahıslar hakkında şimdi soruşturma başlatmadığı söz edildi.

Yapılan Yorumlar