Pandemide göğüs sıhhatinizi ihmal etmeyin

 Pandemide göğüs sıhhatinizi ihmal etmeyin
Okunuyor Pandemide göğüs sıhhatinizi ihmal etmeyin

Göğüs kanseri dünyada ve ülkemizde bayanlarda en sık görülen ve en sık vefat nedeni olan kanser türü… Uzmanlar son 20 yılda ülkemizde göğüs kanseri sıklığının 2 kat arttığını ve genç yaşlarda da görülmeye başladığını belirtiyor. Pekala göğüs kanserinden korunma yolları nelerdir? İşte Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Leyla Zer’in teklifleri.

Leyla Zer

Sağlıklı ömür: Obeziteden kaçınmak, nizamlı idman yapmak, istikrarlı beslenmek, alkolden uzak durmak, uzun mühlet hormon replasman tedavisi almamak, uzun müddetli doğum denetim hapları kullanmamak göğüs kanseri riskini yüzde 50 oranında azaltır. Nizamlı ve kâfi bir uyku tertibi oluşturulması, karanlık ortamda uyumak pek çok tümörde olduğu üzere göğüs kanserinde de kollayıcı bir rol üstlenir. Gece salgılanan melatonin hormonu hücreleri yenileyici, bağışıklık sistemini düzenleyici, bedenin biyolojik ritmini ayarlayıcı, anti-oksidan özellikleriyle göğüs kanseri üzerinde baskılayıcı tesir yapar.

Birinci görülecek adetin geciktirilmesi: Günümüzde çevresel faktörler, farklı uyaranlar ve yanılgılı beslenme sonucu birinci adet görme yaşı 10-12’ye düşmüştür. Çocukların istikrarlı beslenmesi, şişmanlamaması, çok küçük yaşlarda tertipli olarak spora başlatılması birinci adet yaşının gecikmesini sağlar.

30 yaşından evvel doğum yapmak: 30 yaşından evvel doğum yapmak göğüs kanseri riskini azaltır. Doğurma yaşı geciktikçe göğüs kanseri olma riski de artırır.

İdman yapmak: Yapılan çalışmalarda tertipli olarak haftada 7 saat (günde 10-15 bin adım) idman yapılmasının göğüs kanseri riskini yüzde 25-30 kadar azalttığı gösterilmiştir.

Kilo almamak: Menopozda şişmanlık göğüs kanseri riskini artırır. Vücut-kitle indeksinin 25 civarında tutulması bilhassa menopozdaki bayanlarda göğüs kanserinde esirgeyici bir ögedir.

Süt verme: Çalışmalar  toplam olarak 12 aydan daha uzun müddet emzirmenin göğüs kanseri  riskini azalttığını göstermektedir.

GEÇ KALMAYIN SAĞLIKLI KALIN

Göğüs kanserinin tedavisindeki muvaffakiyet talihi, kanserin ne kadar erken evrede yakalandığı ile direkt alakalıdır. Geç teşhis almak, göğüste daha büyük cerrahilerin geçirilmesine yol açacak ve bu durum hastayı daha şiddetli sürece sokacaktır. Pandemide pek çok bayanın korona telaşıyla göğüs denetimlerini ertelediklerine ve bu nedenle göğüs kanseri teşhisinde gecikme olduğuna sıklıkla şahit oluyoruz. Maalesef virüs kapma endişesiyle denetim vakti gelen ve şikayetleri olan hastalar hastaneye gitmeye kaçındı. Bu yüzden hastaneye büyüyen kitleler, deriye açılmış yara halinde tümörler ve koltuk altı lenf bezlerinde büyüme ile başvuran ileri evredeki hastaları görmek pandeminin üzücü sonuçlarından biri oldu. Hasebiyle gerekli önlemleri alarak denetimleri aksatmamak hayati kıymet taşır.

Yapılan Yorumlar