Rusya’dan İngiltere’ye ‘yıkıntıların ortadan kaldırılması’ daveti

 Rusya’dan İngiltere’ye ‘yıkıntıların ortadan kaldırılması’ daveti
Okunuyor Rusya’dan İngiltere’ye ‘yıkıntıların ortadan kaldırılması’ daveti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab telefonda görüştü. Görüşmede iki ülke ortasındaki ilgiler ele alındı. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Görüşmede, sorumluluğu büsbütün Londra’ya ilişkin olan ikili bağların yetersiz olduğu belirtildi. Rus tarafı, İngiliz yetkililerin devletlerarası diyalogda tek bir kanıta dayanmayan temelsiz suçlamalar ve kışkırtıcı telaffuzlardan kaçınmasının ve Londra’yı saygılı ve eşit irtibat kanalına döndürmek için alternatiflerin bulunmamasının değerini vurguladı” denildi.

İngiltere’nin yaklaşımlarının yalnızca İngiltere’yi ilgilendiren mevzularda olması gerektiği vurgulanan açıklamada, “İngiltere’nin yapan olmayan aksiyonları krizi sertleştirdi ve bunun sonucunda İngiltere’deki Rus diplomatik kurumların faaliyetleri önemli formda engellendi ve bu da Moskova’nın birebir halde karşılık vermesine neden oldu. Sergey Lavrov bu yıkıntıların karşılıklı olarak kaldırılması davetinde bulundu” sözlerine yer verildi.

BELARUS VE UKRAYNA KONUŞULDU

Açıklamada, Lavrov ve Raab’ın bölgesel hususları da ele aldığı aktarılarak, “Uluslararası hususlarda görüş alışverişinde bulunulurken, İran’ın nükleer programına ait ortak geniş aksiyon planı (Ortak Kapsamlı Aksiyon Planı), Belarus ve Ukrayna etrafındaki hususlar da ele alındı.

Belarus konusu görüşülürken Sergey Lavrov, bu ülkenin iç işlerine müdahaleyi reddettiklerini birebir vakitte Minsk ile bağlantılarda yaptırım ve tehdit lisanı kullanılmasından vazgeçilmediği lisana getirildi” denildi.

Rusya’nın kimyasal silah kullandığına dair batılı ülkelerin tezlerine atıfta bulunulan açıklamada, Rusya’nın Kimyasal Silahlar Mukavelesi’ni (CWC) ihlal ettiği istikametindeki savların üniversal unsurları baltaladığı tabir edildi.

Açıklamanın sonunda ise, Lavrov ve Raab’ın, corona virüsü pandemisi ve global iklim değişikliği üzere hususlarda görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi.

Yapılan Yorumlar