DÜNYANIN İLK YERALTI MÜZESİNDEKİ TARİHİ SERAMİKLER DİKKAT ÇEKİYOR

 DÜNYANIN İLK YERALTI MÜZESİNDEKİ TARİHİ SERAMİKLER DİKKAT ÇEKİYOR
Okunuyor DÜNYANIN İLK YERALTI MÜZESİNDEKİ TARİHİ SERAMİKLER DİKKAT ÇEKİYOR

NEVŞEHİR’in Avanos ilçesinde bulunan dünyanın ilk Yeraltı Seramik Müzesinde, çeşitli dönemlere ait tarihi seramikler dikkat çekiyor.

Avanos ilçesinde bulunan dünyanın ilk yeraltı Seramik Müzesi, yerin 15 metre altında yer alıyor. Çömleği ile meşhur ilçedeki müzede Tunç ve Demir Çağları ile Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait seramik eserler bulunuyor. Müze ile ilgili bilgiler veren Güray Müze İşletme Müdürü Uğur Cankurt, Güray ailesi 5 nesilden beri çanak ve çömlek işi ile uğraşıyor. Atölyeye gelen ziyaretçiler ‘Atalarınızdan, dedelerinizden kalan çömlek ve seramikler nerede ‘ sorusuna cevap ararken bir müze fikri oluştu. Kaya tabakası da uygun olduğu için bu alanları oyarak günümüze kazandırdık dedi.

Müzede çok farklı çanak, çömlek ve seramik ürünlerinin sergilendiğini kaydeden Cankurt, ‘En önde tuttuğumuz eserlerden birisi geyik tasvirli çömlek ve kaidesi. Bu 4 bin yaşında bir eser. Satın aldığımızda üzerinde logomuzun olduğunu gördük. Bir geyiği vardı. Bu eser üzerinde yaptığımız araştırmadan dünyada sadece 3 tane olduğu ortaya çıktı. İngiltere’de, Fas’da ve elimizde olan bu eser bizim için oldukça önemli. Hititler geçmişte burada yaşamış bir uygarlık. Biz bunların birçok motif ve desenlerinden esenlenerek birçok obje yapıyoruz. Hayvansal ve geometrik çizimler ön planda. Bu da onlardan biri ifadelerini kullandı.

Yapılan Yorumlar