CHP’Lİ ÖZGÜR ÖZEL ‘SOMA DAVASI’ SONRASI GÖZ YAŞLARINA BOĞULDU

 CHP’Lİ ÖZGÜR ÖZEL ‘SOMA DAVASI’ SONRASI GÖZ YAŞLARINA BOĞULDU
Okunuyor CHP’Lİ ÖZGÜR ÖZEL ‘SOMA DAVASI’ SONRASI GÖZ YAŞLARINA BOĞULDU

7 yıl evvel Türkiye’yi sarsan Soma faciasıyla ilgili karar duruşması bugün Manisa Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nin bozma kararının akabinde tekrar görüldü. Tekrar yargılamada şehit madenci yakınlarını yıkan karar çıktı.
Soma Kömürleri A.Ş. İdare Şurası Lideri Can Gürkan’a “bilinçli taksirle mevte ve yaralamaya neden olma’ cürmünden 20 yıl ceza verildi. Kararı duyan aileler “Adaleti öldürdünüz. Adalet yok” kelamlarıyla reaksiyon gösterdi.
BU KARARI VERENLERİN PEŞİNDE OLACAĞIZ
Mağdur madenci yakınlarının konuşmalarından sonra kelam alan CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, gözyaşları içerisinde adaletin peşinde olacaklarını vurguladı:
– Tekrar beklenen oldu. Bu salonda aileler için, çocuklar için, gözü yaşlı anne-babalar için ne yapılması gerekiyorsa yaptılar. Avukatların hepsi üstüne düşeni yaptılar. Gerçek gazeteciler üzerine düşeni yaptılar. Buraya kadar geldi bu dava. Soma’nın yazgısı oldu. Madencinin mukadderatı bu ve tekrar beklenen oldu.

CAN GÜRKAN’I İÇERDE TUTAMAZLAR ÇÜNKÜ…
– Evlatlarının alın teriyle bağlıydılar buradaki aileler. Ancak birbirlerine günahlarıyla bağlı olanlar bugün mahkemede gereğini yaptı. Can Gürkan’ı içerde tutamazlar. Can Gürkan’ı dışarıya bırakanlar hata ortaklarıdır. Birbirlerine günahları üzerinden bağlı olan çete Türkiye’yi yönetmektedir. Ne pislik ortaya dökülürse dökülsün bir şey olmamaktadır.
SENİN SADAKATİN SARAY’A
– Bu mahkemede de karar bu yüzden bu türlü çıkmıştır. Her ne kadar senin üstünde cübben varsa da senin sadakatin kanunlara, adalete, ahlaka değil; senin sadakatin seni buraya özel görevlendiren Saray’dadır. Her ne kadar okuduğuna karar dense de o karar Türkiye’yi yöneten zenginin, sermayenin, sömürünü dostu Saray rejimine ve onun başındaki şahsın kararıdır.
BUGÜN KAZANDIM SANANLAR MAHKUM OLACAK
– Peşini bırakmayacağız. 87 hafta gelip tıpkı koltukta nasıl oturduysak, Yargıtay’da, Anayasa Mahkemesi’nde ve AİHM’de bu davayı takip etmeye devam edeceğiz. Bu kararda imzası olanların, Yargıtay’daki, Saray’daki çetenin ve bu çetenin işbirlikçilerinin peşinde olacağız. Bu dava bir daha görülecek. Bugün kazandım sananlar mahkum olacak, bugün kaybettiğini düşünenler de buraya çıkıp “Oh be! Adalet kazandı, biz kazandık!” diyecekler. Buna kelam veriyoruz.

Yapılan Yorumlar