ERDOĞAN: GELİN 6 ÜLKE BİR PLATFORM OLUŞTURALIM

 ERDOĞAN: GELİN 6 ÜLKE BİR PLATFORM OLUŞTURALIM
Okunuyor ERDOĞAN: GELİN 6 ÜLKE BİR PLATFORM OLUŞTURALIM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan temaslarına ikinci gününde devam ediyor. Azerbaycan ziyareti kapsamında Azerbaycan Ulusal Meclisi Lideri Sahibe Gafarova tarafından karşılanan Erdoğan, Ulusal Meclis salonunda geçerek milletvekillerinde hitap etti.
Azerbaycan’da olduğu için bahtiyar olduğunu belirten Erdoğan, şöyle konuştu:
* Bahtiyarım zira Can Azerbaycan’dayım. Bahtiyarım zira Karabağ’ı azat etmiş kardeş Azerbaycan’ın Ulusal Meclisinde sizlerle beraberim. Bahtiyarım zira bağımsızlığının 30. yılına ulaşan Azerbaycan’dayım. Karabağ’ın azat edilmesi Azerbaycan’ın bağımsız geçen 30 yılının en değerli hadisesidir. Bu sebeple Kafkaslarda kanayan bir yara kapanmış, bölgede kalıcı barış ve huzur için büyük bir fırsat doğmuştur.
* Kafkasya’daki barış ve huzurdan yalnız Azerbaycan değil Ermenistan’da dahil olmaz üzere tüm bölge ülkeleri, hatta tüm dünya çıkarlı çıkacaktır. Biz de Azerbaycanlı kardeşlerimiz de bölgenin topyekûn kalkınması, refahın artması, huzurun kökleşmesi için üzerimize düşenleri yapmaya tüm samimiyetimizle hazırız.
* Geçtiğimiz 30 yılda Karabağ’da yaşanan kriz devrinde kimlerin eline ne geçti, kimlerin bu işten çıkarlı çıktı, kimlerin de kaybetti pek düzgün biliyor. Canı yananlar, kanı dökülenler, acı çekenler, maddi ve manevi olarak kaybedenler yalnızca yaşayan Karabağ’da yaşayan insanlardır.
* Kolay değil 30 yıl, 30 yıl benim Azeri kardeşlerim kendi meskenlerinden ne yazık ki, kaçkın hale geldiler. Oralar işgal halindeydi. 30 yıl sonunda hamdolsun tekrar işgal altında olan bu topraklar sahiplerine kavuştu. Karabağ’da 30 yıldır süren ihtilafın tahlilsiz kalmasına seyirci olanlar, daha doğrusu krizin sürmesi istikametinde uğraş gösterenler ise daima kazanan tarafta olmuşlardır.
* Kalıcı barışa giden yolun bölgedeki tüm halkların ve devletlerin karşılıklı inanç temelinde geliştirecekleri iş birlikteliğinde geçtiğine inanıyoruz. Büyük bir liderlik göstererek bu zaferi ve barışı Azerbaycan’a kazandıran Azerbaycan ordularının Ali Baş Kumandanı ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı kardeşim İlham Aliyev’i bir defa daha tebrik ediyorum.

“AZERBAYCAN’I TEBRİK EDİYORUM”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Liderlerinin yanında Karadağ’da zafere ulaşmak için tek yumruk tek yürek olan, ulusal birlik ve beraberlik hislerini en yükseğe taşıyan Azerbaycan’ı tebrik ediyorum. Gözlerini kırpmadan vatan için Karabağ için, Karabağ’ın azatlığı için kahramanca uğraş eden Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’ni tebrik ediyorum. Şehitlerimizin her birine Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sıhhati diliyorum. Bu kutlu Vatan Savaşı devrinde Türkiye hem devlet, hem de millet olarak tüm kalbiyle Azerbaycan’ın yanında yer almıştır. Bugün de bütün imkanlarımızla Azerbaycan’ın yanındayız, bütün dünya bilsin ki inşallah yarın da yanında yer alacağız” tabirlerini kullandı.
“YENi BİR KARABAĞ MEYDANA GETİRECEĞİZ”
“Azerbaycan’ın aydınlığı, aydınlığımız, sevinci sevincimiz, azatlığı azatlığımız, mukadderatı yazgımız, tasası kederimizdir” diyen Erdoğan konuşmasını şu formda sürdürdü:
* Ermeniler, 12 binden fazla Türkü, Müslümanı katletmişlerdir. Kafkaslarda tarihin kara sayfalarına yazılacak bir kıyım yaşanmıştır. Türk milletine olmadık iftiralarla Çamur atanlar evvel buralara Kafkaslara, Azerbaycan‘a bakmalıdır. Hem de yalnız 100 yıl öncesine değil daha 30 yıl önce Karabağ’da yaşananlara, Hocalı’da yaşananlara bakmalıdır. Sonra vicdanları el verirse bize yönelttikleri ithamları oturur kendileri ile ayrıyeten konuşuruz.
* Ancak bunların gözleri var görmez, kulakları var duymaz, kalpleri aslında nasır tutmuştur ve Karabağ’ı ve işgal altındaki Azerbaycan topraklarını 30 yıl boyunca yakıp yıkanları, giderken de her şeyi ateşe verenleri görmeyenler azatlık gayretini engellemek için seferber oldular.
* Artık gelsinler Fuzuli’ni görsünler. Buraların sağı solu nasıl yakılmış, yıkılmış, tarumar edilmiştir. Gelsinler Karabağ’ı görsünler, her şey ortada. Dün yol boyunca buraların halini getirmişler gördük. Yalnızca bu davranış bile Karabağ’ın kimin vatani olduğunu göstermeye kâfi. Azerbaycanlılar 30 yıl evvel Karabağ’dan çıkmak mecburiyetinde kaldıklarında hiçbir yeri yıkmadılar, hiçbir meskeni ateşe vermediler.
* Medeniyet ile vandallık ortasındaki farkı görmek isteyen, gelsin Karabağ’da iki devir ortasındaki farka baksın. Karabağ, coğrafya olarak dünyanın en hoş bölgelerinden biri olmanın yanında kültür ve medeniyet olarak da en birikimli yerlerinden biriydi. İnşallah tekrar o denli olacak. Türkiye olarak inşallah bu süreçte de kardeş Azerbaycan’ın yanında yer almayı sürdüreceğiz.

“ŞUŞA’YI KÜLTÜR BAŞŞEHRİ OLARAK GÖRMENTEK MEMNUNİYET DUYARIZ”
Şuşa ziyaretine değinen Erdoğan, “Ahmet Ağaoğlu üzere yalnız Azerbaycan’da değil Türkiye ve Türk dünyasında da fikirleri ile tesirli olmuş aydınların yuvası Şuşa, bugün tekrar kültürle, medeniyetle hiç tasa etmeyin ayağa kalkıyor. Şuşa’nın Azerbaycan kültür başşehri ilan edilmesi ve geçtiğimiz günlerde Cıdır Düzü’nde düzenlenen Bülbül Musiki Şenliği bu doğrultuda dünyaya verilen açık bir bildiridir. Gelecek yıl Şuşa’yı Türk Dünya’sı kültür başşehri olarak görmekten memnuniyet duyarız. Birliğimizi beraberliğimizi dostluğumuzu kardeşliğimizi ne kadar sıkı tutarsak, birbirimize ne kadar sıkı sarılırsak o kadar çabuk ulaşırız” tabirlerini kullandı.
“ERMENİSTAN İÇİN YENİ DEVRİN BAŞLANGICI”
Zengezur koridorunun evraka getireceği zenginliğin tanımı mümkün olmadığını belirten Erdoğan, kelamlarını şöyle sürdürdü:
* Karabağ zaferinin Azerbaycan’a, Kafkaslara ve dünyaya getireceği faydaların değeri vakit geçtikçe daha âlâ anlaşılacaktır. Bu zaferden kimse rahatsız olmasın. Zira bu yıkımın değil inşanın, zulmün değil adaletin, nobranlığın değil, zarafetin, savaşın değil barışın, kanın değil kalbin zaferidir. Hakikaten bu zaferin akabinde yapılanlara ve yapılacaklara bakıldığında çizdiğimiz tablonun nasıl ete kemiğe büründüğü görülecektir.
* Karabağ’ın her köşesine huzur, sükun ve umut hakim olmuştur. Meskenlerinden 30 yıldır olan kardeşlerimize dönme yolu açılmıştır. Bir sonraki gelişimizde kardeşlerimizin bu toprakların insanların konutlarına yerleştiğinin de bahtiyarlığını yaşadığını göreceğiz. Viyadükler yapılıyor. Elektirk santralleri bir taraftan kuruluyor, bir taraftan açılıyor. At yapı tesisleri yapılıyor, bizler de İnşallah TOKİ’mizle bölgede okul, hastane ve buna benzeri birçok yapıtları inşa etme çabasının içinde olacağız.
* Nahçıvan’la Bakü’yü birbirine bağlayacak Zengezur Koridorunun bölgemize getireceği rahatlamanın ve zenginliğin tanımı mümkün değildir. Bölgemizde ve tüm dünyada zalimin zulmün ebedi olmadığı, hakkın, hakkaniyetin adaletin tecil edeceği görülmüştür. Karabağ tıpkı vakitte dünyayı kendi siyasi ve ekonomik hırslarının arenası olarak görenlerin hesaplarının bozulduğu yerdir.
* Tüm bu gelişmeler Ermenistan için de yeni bir devrin başlangıcıdır. Zengezur Koridorunda çalışmaya başlayacak demir yoluyla Ermeniler de kolay kolay Moskova’ya ve tüm dünyaya ulaşabilecek, böylelikle kendi kendilerine uyguladıkları ablukadan kurtulabileceklerdir.

“6 ÜLKE BİR PLATFORM OLUŞTURALIM”
Ermenistan Azerbaycan’la sorunlarını çözdükçe Türkiye’nin gereken adımları atacağını söz eden Erdoğan şu tabirleri kullandı:
* Kardeşimizle birlikte teklifimizi yaptık. Neydi teklifimiz gelin 6 ülke bir platform oluşturalım. Rusya, Türkiye, Azerbaycan, İran, Gürcistan ve Ermenistan olarak platform oluşturalım. Bu platformla birlikte bölgede sükunet meyana gelsin, düşmanlıklar ortadan kalksın. Bu bölgenin barışa muhtaçlığı var. Gürcistan’ın birtakım kendine has soruları vardı. Fakat son ziyaretinde sayın Başbakan ile bunu konuştuk.
* Ermenistan Azerbaycan’la sorunlarını çözdükçe Türkiye olarak biz de gereken adımları atacağız. Türkiye hududunun açılmasının Ermenistan’a yararı saymakla bitmez. Bu zaferi herkesin zaferi haline getirmek bizim elimizde. Bir daha Kafkasya’ya esaret zinciri kimsenin vuramaması için önümüze çıkan fırsatları değerlendirmeliyiz” açıklamasını yaptı.
* NATO tepesinde de işte bunları konuştuk, bunların değerlendirmesini yaptık. Hamdolsun olumlu görüşmelerle buraya döndük fakat dünyanın meseleleri bitmiyor. Dünyada çözülecek daha çok sıkıntılarımız var lakin dik durursak, sağlam durursak, bir olursak, birlikte olursak Allah’ın müsaadesiyle bunları çözeriz. (İHA)

Yapılan Yorumlar