‘KATİL’ GAL ARISI VİLAYETTE GÖRÜLDÜ

 ‘KATİL’ GAL ARISI VİLAYETTE GÖRÜLDÜ
Okunuyor ‘KATİL’ GAL ARISI VİLAYETTE GÖRÜLDÜ

Sinop’un Türkeli ilçesine bağlı köylerde arıcılık işi ile uğraşan kimi arıcılar, kestane ağaçlarının eserlerini yok eden gal arısının arıcılık işi uğraşanlar için tehdit oluşturduğunu belirterek, yetkililerin bir an evvel tedbir almasını lisana getirdi.
İlçeye bağlı Düzler köyünde arıcılık işi ile uğraşan Yasin Köycü, yaptığı açıklamada şöyle dedi:
* Gal arısı badiresi, Türkiye’de bulunan kestane ormanlarımız için büyük bir tehlike arz etmektedir. Müdahale edilemediğinden ötürü da Bursa, Rize, Zonguldak, Kastamonu ve artık de Sinop’ta da var. Kestane ağacı bir çok kişinin ekmek kapısı. Biz balından yararlanıyoruz lakin kestaneden yararlananlar da var. Buna müdahale edilemezse birkaç sene içerisinde bu ormanlarımızın yüzde 80’inde kestane ve kestane balı yetişmeyecek. Zira geçen yıllarda gal arısı görülen yerlerde bu sene çiçek vermiyor.
* Bunu etrafımızdan duyuyoruz, bizleri de uyarıyorlar, ‘dikkatli olun’ diyorlar. Arıcılar olarak sesimizi duyurmak istiyoruz. Gal dediğimiz ağaçlarda çıkan urlardır. Biyolojik yahut diğer sebeplerden ötürü ağaçlarda tomurcuklarda yahut öteki yerde çıkan urlara gal denir. Gal arısı da buna sebep olan arıdır. 2,5 mm büyüklüğünde küçük bir arı cinsi. Çin’den buraya gelmiş, her yerde yayılmış. Şuanda bizim gördüğümüz, ağaçlarda yüzde 50 oranında hasar var.
“MAĞDURİYET GİDERİLİRSE SEVİNİRİZ”
Arıcı Ümit Yüksel, “Devletimizin bize sahip çıkmasını istiyoruz. İnşallah en kısa vakitte bu sorun çözülmüş olur. Burada kestaneden ve baldan ekmek yiyenlerin mağduriyeti giderilirse seviniriz” diye konuştu.
Arıcı Salih Yıldız, ise, “İlk Faziletli köyünde denk geldik. Facebook’ta gördük. Buradaki arıcıları aradık, bilhassa Gürcüler köyünde bal ormanında var mı diye, Türkeli’nin tek ormanı var, orada da büyük oranda bu gal arısı kahrından var. Ayrıyeten ben arıcılar birliği üyesiyim fakat bu bahiste sesimiz olmadıkları için muzdaribiz” halinde konuştu. (İHA)

Yapılan Yorumlar