BAKANLIK YASAKLADI,BALIKÇILAR İSYANDA

 BAKANLIK YASAKLADI,BALIKÇILAR İSYANDA
Okunuyor BAKANLIK YASAKLADI,BALIKÇILAR İSYANDA

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Jandarma Genel Komutanlığı 4 Haziran’da 81 vilayet valiliklerine ve vilayet jandarma komutanlıklarına yazı göndererek yaz aylarında suda boğulma olaylarına karşı bir dizi önlem alınmasını istedi.
Yazıda havaların ısınması ile birlikte suda boğulma olaylarının artacağı, geçmişte Mayıs – Ağustos periyodunda olay sayılarının çok yüksek olduğu hatırlatıldı. Son iki yılda 788 kişinin hayatını kaybettiği, 262 kişinin yaralandığı ve 12 kişinin de kayıp olduğu bilgisine yer verildi.
İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy imzası ile gönderilen yazıda boğulma hadiselerinin önüne geçmek maksadı ile bir dizi önlem alınması talimatı verildiği görüldü. 12 unsurluk önlemler ortasında iç sular, göl, gölet, ırmak, sulama kanalı ve su birikintisi üzere yerlerde balık avlanılması yasaklandı. Bu husus amatör ve sportif avcıları isyan ettirdi.
OLTACILAR SESLERİNİ YÜKSELTTİ
Valiliklerin ilgili ünitelere durumu yazı ile bildirmesinden sonra yasak kararından haberi olan amatör oltacılar toplumsal medyada kamuoyu oluşturmaya çalıştı, karara reaksiyon gösterdi. Birçok dernek ve federasyon paylaşımları ile kararı protesto etti.
Amatör ve Sportif Olta Balıkçıları Federasyonu Lideri Serkan İnanç, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada yasak kararında genel söz kullanıldığını yalnızca amatör avcıların değil ticari balıkçılığın da yasaklandığını kaydetti.
İnanç, “Son yıllarda daima misal problemler yaşıyoruz. Yüzme bilmeyen vatandaşlarımızın suya girmeleri tabi ki kabul edilemez bir durumdur. Her ne sebeple olursa olsun önlem almadan serinlemek için bile olsa su kanallarına, göl, gölet ve barajlara girmek, yüzmek sonunda insan hayatı olunca tabi ki hepimizi üzer. Ancak olta balıkçılığı ile yüzme, suya girip serinleme aksiyonlarının birbiri ile karıştırılmaması lazım. Biz olta balıkçıları olarak olta attığımız suya girip yüzerek yakalamayı hedeflediğimiz balığı ürkütmeyiz. Bot ya da tekneler ile suya açıldığımızda da can yeleğimiz, düdüğümüz, ışığımız zati olmak zorunda. Bunların denetiminin ilgili ünitelerce sağlanması bizler için kâfi olacaktır” sözlerini kullandı.
BU SPOR KOLUNU GELİŞTİRMELİYİZ
İnanç kelamlarını şöyle sürdürdü:
* Sportif olta balıkçılığı dünyanın her yerinde ilgi gören, kıymet verilen ve birçok ülke için maddi ve manevi getirisi olan bir spor kısmıdır.
* Bu spor kolunu geliştirip ülkemizde de en üst düzeylere çıkartmak varken bu cins mevzularla anılması biz tabiat aşığı olta balıkçılarını üzmektedir.
* Yaklaşık iki buçuk yıllık istatistiklere nazaran suda boğularak vefat eden kişi sayısı 788 olarak tespit edilmiştir deniliyor. Allah’tan hepsine rahmet diliyorum. Yakınlarına sabırlar diliyorum. Ama bunlardan kaç tanesi sahiden olta balıkçısıdır bunu bilmek lazım.
* Üç tarafı denizlerle çevrili cennet vatanımızda bu mevzu ile ilgili bilhassa gençlerimize önemli eğitimler verilmesi gerektiğini düşünmeyen hiçbir vatandaşımız yoktur diye varsayım ediyorum.
* Bilgilendirmek, eğitmek ve hatta sonrasında onları ülkemiz ve milletimiz ismine faydalı çalışmalarda kullanmak varken yasaklamak yalnızca biz olta balıkçıları için değil herkesçe kabul edilemez bir durumdur.
* Bu yaşananların yanlış anlaşılmadan kaynaklı olduğunu düşünüyoruz. Aslında iki gündür yapmış olduğumuz araştırmalarda da görüştüğümüz birçok yetkiliden tıpkı karşılığı aldık.
* Biran evvel bu yazıdan “balık avlanılması” sözünün çıkartılarak tekrardan vilayetlerimizdeki ilgili kurumlara gönderilmesi en büyük dileğimiz.
* Zati balık avlanılması denildiğinde de yalnızca biz tabiat aşığı olta balıkçıları değil elbette ki ticari balıkçıları da kapsar ve etkilenen kişi sayısı milyonlarla söz edilir.

Yapılan Yorumlar