CHP’Lİ ÇETİN ARIK: BİK’İN GAZETELERDEN ALDIĞI KURUL ORANI DÜŞÜRÜLSÜN

 CHP’Lİ ÇETİN ARIK: BİK’İN GAZETELERDEN ALDIĞI KURUL ORANI DÜŞÜRÜLSÜN
Okunuyor CHP’Lİ ÇETİN ARIK: BİK’İN GAZETELERDEN ALDIĞI KURUL ORANI DÜŞÜRÜLSÜN

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Basın İlan Kurumu’nun (BİK) gazetelerden aldığı komite ölçüsünün düşürülmesi için kanun teklifi hazırladı.
Kurumun yayınlanmasına aracılık ettiği ilan ve reklamlardan aldığı yüzde 15 hissenin yüzde 7’ye, öteki ilan ve reklamlardan alınan yüzde 10 hissenin yüzde 3’e düşürülmesi gerektiğini söz eden Arık, “Basın İlan Kurumu’nun basın organlarının ilan ve reklamlarından aldığı hissenin düşürülmesi sağlanarak basının ekonomik olarak rahatlaması hedeflenmektedir” dedi.
“ENDİŞE VERİCİ BİR DURUM”
Kurumun yayınlanmasına aracılık ettiği ilan ve reklamlardan aldığı yüzde 15 hissenin yüzde 7’ye, başka ilan ve reklamlardan alınan yüzde 10 hissenin yüzde 3’e düşürülmesi için kanun teklifi hazırlayan Arık, kanun teklifinin münasebetinde şu tabirleri kullandı:
* Halkın haber alma özgürlüğü demokrasilerde vazgeçilmez bir ögedir. Günümüzde her ne kadar gelişen teknoloji ve alışkanlıklar nedeniyle halkın haber kaynaklarına ulaşma tercihleri değişse de halkın haber alma özgürlüğü konusunda yazılı basın kıymetli bir vazife üstlenmektedir. Elbette halkın haber alma özgürlüğü, halkın yanlışsız haber alma özgürlüğünden farklı düşünülemez. Hakikat haber için de basının özgür ve tarafsız olması gerekmektedir.
* Günümüzde gerek siyasi baskılar gerekse de ekonomik zorluklar basının bir kamu vazifesi olan halkın yanlışsız haber alma özgürlüğüne gölge düşürmektedir. Bu durum Türkiye demokrasisi açısından da tasa verici bir durumdur. Türkiye demokrasisi için telaş verici bu durumu bir nebze de olsa azaltmak için basının ekonomik gücünün artırılması gerekmektedir. Bu noktada Basın İlan Kurumu’nun basın organlarının ilan ve reklamlarından aldığı hissenin düşürülmesi sağlanarak basının ekonomik olarak rahatlaması hedeflenmektedir.

Yapılan Yorumlar