MAHMUT TANAL: DOLMABAHÇE’NİN ALTIN VAZOLARI NEREDE?

 MAHMUT TANAL: DOLMABAHÇE’NİN ALTIN VAZOLARI NEREDE?
Okunuyor MAHMUT TANAL: DOLMABAHÇE’NİN ALTIN VAZOLARI NEREDE?

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Cumhurbaşkanlığı Ulusal Saraylar Yönetimi Başkanlığı’na bağlı Dolmabahçe Sarayı’nda koruma edilen, Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid’den kalma, her biri tartısı 46 kilogram olan som altından 2 vazonun akıbetini Meclis gündemine taşıdı.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un farklı ayrı yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sunan Tanal, Dolmabahçe Sarayı’nda vazoları her zamanki yerlerinde göremeyen vatandaşların telaşa kapıldığını belirterek, toplam 92 kilogram yükündeki altın vazoların şu an nerede olduğunu, kaçırıp kaçırılmadıklarını sordu.


CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal

KAMUOYUNA AÇIKLAMA YAPILACAK MI?
CHP’li vekil Mahmut Tanal’ın hem Cumhurbaşkanı Oktay’a hem de Bakan Ersoy’a yönelttiği sorular şöyle:
* Toplamda 92 kilogram tartısındaki som altından 2 tarihi vazo şu anda Dolmabahçe Sarayı’nda mıdır? Şayet Dolmabahçe Sarayı’ndaysa vazolar ziyaretçilerin görebileceği halde sergilenmekte midir? Şayet sergilenmemekteyse bunun münasebeti nedir? Vazolar hangi sebeple sergilenmemektedir?
* Sultan Abdülmecid’den kalma altın vazolar şu an nerede sergilenmektedir?
* Dolmabahçe Sarayı’nı gezerken vazoları her zamanki yerlerinde göremeyen yurttaşlar, değerli 2 iki vazonun akıbetine ait telaşa kapılmıştır. Som altından olan, her biri 46 kilogram tartısındaki 2 vazo kayıp mıdır? Rastgele bir müdahaleden ötürü, kaza sebebiyle ziyan mı görmüştür?
* Som altından vazolar şu an nerede koruma edilmektedir? Vazoların bulunduğu yer aşikâr değilse, bilinmemekteyse bu altın vazolar birileri tarafından kaçırılmış mıdır? Şayet vazolar kaçırıldıysa mevzuya ait soruşturma başlatılmış mıdır? Vazolar kayıpsa, kaçırıldıysa rastgele bir süreç yapıldı mı, yapılıyor mu yahut yapılacak mı?
* Dolmabahçe Sarayı’nda olması gereken altın vazoların şu an nerede olduğu, başlarına bir şey gelip gelmediği, kayıp olup olmadıkları, tekrar sergilenip sergilenmeyecekleri konusunda kamuoyuna açıklama yapılacak mıdır?

Yapılan Yorumlar