SÖZCÜ GÜNDEME GETİRDİ! AKP’Lİ BELEDİYELER KÜLLİYE İNŞAATINA BAŞLADI

 SÖZCÜ GÜNDEME GETİRDİ! AKP’Lİ BELEDİYELER KÜLLİYE İNŞAATINA BAŞLADI
Okunuyor SÖZCÜ GÜNDEME GETİRDİ! AKP’Lİ BELEDİYELER KÜLLİYE İNŞAATINA BAŞLADI

İzmir Adliyesi önünde 5 Ocak 2017’de PKK terör örgütü tarafından gerçekleştirilen terör atağında şehit düşen Fethi Sekin ismine memleketi Elazığ’ın Baskil ilçesinin Doğancık köyünde 1 Ocak 2019’da Fethi Sekin Külliyesi inşaatına başlanmış fakat taşıyıcı firmaya ödeme yapılmadığı gerekçesiyle külliyenin inşaatına orta verilmişti.
Külliyeyi inşa ettiren Samsun merkezli Ulusal Birlik ve Kardeşlik Federasyonu’nun esnaftan aldığı yüklü ölçüdeki materyalin parasını ödemediği, külliyenin yüklenici firmasına ise 2 milyon 395 bin lira borcu olduğu da tez edilmişti.
AKP’li Elazığ Belediyesi, vilayet özel yönetimi tarafından tahsis edilen alana Şehit Fethi Sekin külliyesini yapma kararı alarak inşaatın temelini attı.

“YIL İÇERİSİNDE TAMAMLANMASI PLANLANIYOR”
SÖZCÜ’nün şehit polis Fethi Sekin ismine yapılan lakin tamamlanamayan külliyeyi gündeme getirmesi sonrasında AKP’li Elazığ Belediyesi mevzuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetmişti:
* Fethi Sekin anısına Baskil İlçemizin Doğancık Köyü’nde Ulusal Birlik ve Kardeşlik Federasyonu tarafından külliye inşasına başlanmıştı. Lakin Ulusal Birlik ve Kardeşlik Federasyonu tarafından yüklenici firmaya ödeme yapılmamasından ötürü külliyenin inşaatına orta verilmişti.
* Sürecin sekteye uğraması ile Elazığ Belediyesi olarak külliye inşaatına ait Doğancık Köyü Muhtarlığı ile bir protokol yapılarak 3 Temmuz 2020 tarihinde yeni bir ihale gerçekleştirilmiştir. Lakin açılan alacak davasına ait mahkeme tarafından 12 Ağustos 2020 tarihli yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle çalışmalar durdurulmuştur.
* Elazığ Belediyesi olarak yargı sürecinin devam etmesi ve hususun hassasiyeti göz önünde bulundurularak şehidimizin ailesiyle de görüşmeler yapılmış, Doğancık Köyü’nde yeni yer tahsisi için çalışmalar başlatılmıştır. Özel İdare’ye ilişkin bir alanın Elazığ Belediyesi’ne periyodu geçtiğimiz hafta sağlanmıştır. Külliye inşasına ait ihale 2021 yılı içerisinde yapılarak inşa çalışmalarının yıl içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.

SELÇUKLU VE OSMANLI MİMARİSİNDEN İZLER TAŞIYACAK
İçerisinde toplantı, konferans, stant salonları, 4 adet atölye ve bay-bayan lavaboları yer alacak külliye inşaatında, Selçuklu ve Osmanlı mimarisi örnek alınacak. Tarihi devirlere ilişkin motifler ile süslenecek külliye binasının inşa çalışmaları tamamlandıktan sonra ise etraf ve peyzaj çalışmalarına başlanılacağı kaydedildi.
“KENDİSİNİ RAHMET VE ŞÜKRANLA ANIYORUM”
Belediye olarak yarım bırakılan “Şehit Fethi Sekin Külliyesi” üretim işini kendilerine vazife kabul edip üstlendiklerini lisana getiren Elazığ Belediye Lideri Şahin Şerifoğulları, “Kahraman şehidimiz yazdığı kahramanlık destanıyla vatan, millet sevdasının simge isimlerinden biri olmuştur. Fethi Sekin üzere kahramanlarımızın asil kanlarıyla yoğrulan bu kutlu vatanın evlatları olarak sürekli ona minnettar olacağız. Kahraman şehidimizin anısını yaşatmaya katkı sağlamaktan büyük onur duyuyoruz. Kendisini bir defa daha rahmet ve şükranla anıyorum” dedi.

Yapılan Yorumlar