DÜNYA MERAKLA BEKLİYORDU: BİDEN-PUTİN BİR ORTAYA GELDİ

 DÜNYA MERAKLA BEKLİYORDU: BİDEN-PUTİN BİR ORTAYA GELDİ
Okunuyor DÜNYA MERAKLA BEKLİYORDU: BİDEN-PUTİN BİR ORTAYA GELDİ

Başta Suriye, Ukrayna, Belarus olmak üzere birçok hususta karşı karşıya gelen ABD ve Rusya’nın önderleri bugün Cenevre’de bir ortaya geldi.


İsviçre’nin Cenevre kentindeki Villa La Grange’da gerçekleşen görüşmeden çıkacak sonuçlar milletlerarası kamuoyu tarafından merakla bekleniyordu.

Devlet Lideri olduğu periyotlarda Bill Clinton, George W. Bush, Donald Trump ile görüşen ve başbakanlığı periyodunda de periyodun ABD Lideri Barack Obama’yla masaya oturan Putin ile Biden kameralara poz verdikten sonra görüşmeye geçti.
Rus başkan ile görüşmeden evvel hem G7 ülkeleriyle hem de NATO önderleriyle bir ortaya gelen Biden’ın Putin ile görüşmesi bu sebeple merakla bekleniyordu.


Aktifliğin konut sahibi İsviçre Cumhurbaşkanı Guy Parmelin kısa bir konuşma yaptı.

“YÜZ YÜZE GÖRÜŞMEK DAHA İYİ”
Basının karşısında konuşan Putin, görüşmelerden verimli bir sonuç çıkmasını umut ettiğini söyledi.
Putin, “Sayın Lider, bugün benim görüşme inisiyatifini aldığınız için teşekkür ederim” dedi. Dışişleri bakanlarının da eşlik ettiği toplantı salonunda Biden ise, “Yüz yüze görüşmek her vakit daha iyi” cevabını verdi.
BIDEN, “KIRMIZI ÇİZGİLERİ GÖSTERİRİZ” DEMİŞTİ
Görüşme öncesinde ABD Lideri Joe Biden, bu görüşmenin çok kritik olduğunu söylemiş ve Moskova’ya ortak menfaatler doğrultusunda birtakım tekliflerde bulunacağını söylemişti.
Biden, “Başkan Putin’e şayet tercih etmesi durumunda birlikte çalışabileceğimiz alanları açıkça göstereceğim. Şayet siber güvenlik ve geçmişte yaptığı başka atılımlarında olduğu üzere iş birliğine yanaşmazsa biz de ona nazaran karşılık vereceğiz” demişti. Biden, görüşmenin makûs geçmesi durumunda kırmızı çizgileri göstereceklerini de lisana getirmişti.
AYRINTILAR GELİYOR…

Yapılan Yorumlar