Airbnb, tecavüz skandalının ortaya çıkmaması için 7 milyon dolar ödedi

 Airbnb, tecavüz skandalının ortaya çıkmaması için 7 milyon dolar ödedi
Okunuyor Airbnb, tecavüz skandalının ortaya çıkmaması için 7 milyon dolar ödedi

2015’in yılbaşı periyodunda New Yorrk’a gelen Avustralyalı bir turist, Airbnb aracılığıyla kiraladığı meskende tecavüze uğradı. Turist kiraladığı konuta girmek için anahtarları 24 yaşındaki Junior Lee’den almıştı. Fakat Lee, anahtarları vermeden evvel bir kopyasını yapıp tecavüz planını gerçekleştirdi.

Airbnb daha evvel de meskenlerin güvenliği ile ilgili eleştirilmişti. Şirket hâlâ konut sahiplerine ve kiracılara yönelik muhtemel akınların gerçekleşmemesi için kilitlerin değiştirilmesi yahut kodlu bir güvenlik sistemini kullanmıyor.

Bloomberg News’in haberine nazaran Avustralyalı turist Airbnb ile bir mutabakat sağlayarak 7 milyon dolar aldı ve bunun karşılığında da şirketi yahut konut sahibini sorumlu tutmamak için bir mutabakat imzaladı.

AIRBNB TEZLERİ REDDETTİ

Lakin Airbnb, bayanın konuşmasını engellemeye çalıştığını reddetti.

Şirket sözcüsü mevzuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Cinsel atak davalarında, husus hakkında özgürce konuşulabilir. Buna NYC davası da dahil. Ayrıyeten taarruzdan sonra, soruşturmalara yardım etmek için proaktif olarak New York Polis Departmanı’na ulaştık ve onun bir otele girmesine yardım ettik. Şirketimiz ve yöneticilerimiz için öncelik, hayatta kalan şahsa takviye olmak ve travma geçirmiş biri için en doğrusunu yapmaktır.”

2008 yılında Chesky ve Joe Gebbia ve mühendis Nate Blecharczyk tarafından kurulan Airbnb, dünyanın en büyük seyahat konaklama şirketlerinden biri haline geldi. Şirket Wall Street’te piyasaya sürüldüğünde pay fiyatı iki katından fazla arttı ve şirketin pahasını 100 milyar doların üzerine çıkardı.

Yapılan Yorumlar