Elon Musk’ın desteklediği CureVac aşısı tepetaklak: Aktiflik oranı yüzde 47’de kaldı… Paylar yüzde 50 düştü

 Elon Musk’ın desteklediği CureVac aşısı tepetaklak: Aktiflik oranı yüzde 47’de kaldı… Paylar yüzde 50 düştü
Okunuyor Elon Musk’ın desteklediği CureVac aşısı tepetaklak: Aktiflik oranı yüzde 47’de kaldı… Paylar yüzde 50 düştü

Corona virüsü dünya genelinde can almaya devam ederken, aşılama kampanyaları da aralıksız sürüyor. Salgınla çabada rol alması beklenen yeni aşılarla ilgili sıcak bir gelişme yaşandı.

Almanya merkezli CureVac şirketinin geliştirdiği aşının orta aktiflik sonuçları ortaya çıktı. Halihazırda en çok tercih edilen aşı olan Pfizer-BioNTech üzere mRNA tabanlı bir aşı üzerinde çalışan CureVac, 40 bin gönüllünün katıldığı denemeler gerçekleştirdi. Sonuçlara nazaran aşının corona virüsüne karşı yüzde 47 aktiflik oranına sahip olduğu belirtildi.

Elon Musk.

Kelam konusu oran aşıdan âlâ haber bekleyenler için büyük hayal kırıklığı yarattığı. Salgın sürecinde paylaştığı iletilerle kripto para borsası başta olmak üzere büyük tesir yaratan milyarder teşebbüsçü Elon Musk, CureVac aşısıyla ilgili de görüş belirtmişti. Nisan ayında toplumsal medya hesabından açıklama yapan Musk, aşının birkaç ay içinde onay almasının mümkün olduğunu söyledi.

‘BİR HALDE KATKI SAĞLARIZ’

Lakin rakiplerinin yüzde 90’ların üzerindeki aktiflik oranlarına kıyasla CureVac’ın bu sonuçlarla kullanım onayı alması sıkıntı görünüyor. Şirketin CEO’su Franz-Werner Haas, denemeleri tamamlayacaklarını söylerken, “Aşı için çok büyük bir muhtaçlık var. Bir halde katkı sağlayabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Bloomberg’in haberine nazaran deneme sonuçlarının akabinde şirketin paylarının pahası yüzde 50 düştü.