Bilim Şurası üyesinden ‘pazar günü yasağı’ açıklaması

 Bilim Şurası üyesinden ‘pazar günü yasağı’ açıklaması
Okunuyor Bilim Şurası üyesinden ‘pazar günü yasağı’ açıklaması

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sıhhati Ana Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. İlhan, kısıtlamaların hadise sayısına nazaran değerlendirildiğini belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanı’mız da söylemişti; biz yeni bir periyoda girdik. Kişisel tedbirler ve aşılar ile ilerleyeceğiz. Toplumsal kısıtlamayı olabildiğince az yapmaya çalışıyor Türkiye Cumhuriyeti. Âlâ de bir siyaset bu lakin bu sayıların biraz daha oturması gerekebilir. 5 binli sayıları gördük. Bu sayılar bu formda devam ederse Sayın Cumhurbaşkanı’mız da ‘Temmuz başına kadar’ diye tabir etmişti. Tahminen önümüzdeki hafta kıymetlendirilebilir. Temmuza da 15 gün kaldığını düşünürsek, temmuz ayında daha rahat bir toplumsal ortamın olabileceğini öngörebiliriz şimdiden” diye konuştu.

‘3’ÜNCÜ DOZ AŞI BU AY’

Prof. Dr. İlhan, üçüncü doz aşıya ait, “Üçüncü doz aşıyı pekiştirici olarak düşünmek gerekiyor, bağışıklığın daha uzun olmasını amaçlıyoruz. Evvel nasıl sırayla başlandıysa nasıl evvel sıhhat çalışanları, 65 yaş üstü büyüklerimiz ile devam ettiyse birebir biçimde uygulanması düşünülebilir. Dünyada aşıda 9 aylık bir tecrübe var. ‘Ne vakit yapıldığında sanki aşı ne kadar çok tesir yapıyor’ bunun sonuçlarına nazaran bu ay içinde bu da muhakkak olacaktır. Sıhhat çalışanlarının aşılanması, 65 yaş üstü ile bir arada ocak ayında başlamıştı, ikinci dozları şubatta yapıldı. Hesabı yaptığımızda temmuz-ağustos aylarında 3’üncü doz aşının da yapılmasının mümkün olacağını düşünebiliriz. Burada sıra misal bir sıra ile gidecektir. Güz periyodu gelmeden bilhassa en riskli meslek kümesi olan sıhhat çalışanları ve daha ileri yaştakilere yapılması ile birlikte sürecin pekiştirici olacağını düşünüyorum” dedi.

TATİLCİLERE İHTAR

Prof. Dr. İlhan, tatil döneminin başlaması ile tatilcilere de ikazlarda bulunarak, “İki görüş ile bu mevzuyu kıymetlendirmek gerekiyor. Geçen yıl yaşadığımız bir tecrübe var. Geçen yıl haziran ayından sonra açılmanın başlaması ile bir arada bilhassa Kurban Bayramı sonrasında memlekete, müsaadeye giden vatandaşların daha sonra büyük kentlere dönmesi ile birlikte çok güç günler yaşadık lakin bu sefer farklı bir durumdayız. Hem koronavirüs ile ilgili önemli bilgiye sahibiz hem de önemli bir aşılanmamız var. Bu, ‘Her şey rahat, gideyim tatilde kurallara uymayayım’ manasına gelmiyor. Biraz daha dikkatli olarak; fakat bir modül da içimiz rahat olarak tatil yapmak mümkün elbette. Tatile gittiğimizde aşılı olsak bile açık alanlarda risk biraz daha düşük; lakin çok kalabalığa karışmamaya, kapalı alanlara gittiğimizde aşılı olsak da olmasak da maske ve fizikî aralığa dikkat edersek daha güvenli yaz devri yaşayacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

DENİZ VE HAVUZ RİSKLİ Mİ?

Prof. Dr. İlhan, deniz ve havuzların tehlikeli olup olmadığına ait ise “Deniz ya da havuzda yüzerken corona virüsü bulaşına bugüne kadar rastlanılmış değil fakat plajda yan yana otururken ya da denizde çok yan yana duruyorsak 4-5 kişi su latifesi yapıyorsak tabi ki orada risk kelam konusu olabilir. Açık havada fizikî aranın çok kıymetli olduğunun altını çizmem gerekiyor. Çok sıkış tıkış plajlara gitmekten vatandaşlar geri durmalı. Memleketlerine gidenler kurallara uydukları takdirde, düğün ve sünnet üzere etkinliklere katılmadıkları takdirde riskin düşük olduğunu söyleyebiliriz. Cümbüş yerleri şu an kapalı; lakin Cumhurbaşkanı’mız ‘Temmuz başında’ demişti, o vakit kıymetlendirme yapmak daha doğrusu olacaktır” dedi. (DHA)

Yapılan Yorumlar