Hong Kong’ta basın özgürlüğüne büyük darbe: 500 polis gazeteyi bastı

 Hong Kong’ta basın özgürlüğüne büyük darbe: 500 polis gazeteyi bastı
Okunuyor Hong Kong’ta basın özgürlüğüne büyük darbe: 500 polis gazeteyi bastı

Hong Kong’un ünlü muhalif gazetelerinden Apple Daily’e bugün polis baskını düzenlendi.

Yaklaşık 500 polis gazetecilerin bilgisayarlarına el koyarken, yetkililer gazetenin ulusal güvenlik maddelerini ihlal ettiği için bu operasyonu düzenlediklerini açıkladı.

500 polisin katıldığı operasyonda çok sayıda telefon ve bilgisayara el kondu.

Sabaha karşı gerçekleşen operasyonda gazetenin 5 yöneticisi gözaltına alınırken, gazetecilerin telefon, bilgisayar ve evraklarının de incelendiği ve bunlara da el konduğu belirtildi. Yapılan açıklamada gazetecilerin binanın kimi katlarına giremediği de kaydedildi.

500 polisin baskını, Pekin idaresinin en büyük karşısı olarak tanınan ve tabloid gazetesinin sahibi ünlü iş insanı Jimmy Lai’ye yapılan son darbe olarak kayıtlara geçti. Çin idaresi daha evvel Lai’nin malvarlıklarını dondurmuş ve yasa dışı örgütlerle ilişkisi olduğu gerekçesiyle mahpus cezası almıştı.

Gazetenin üst idaresi gözaltına alındı.

Hong Kong Güvenlik Bakanı John Lee, yazı işlerinin bir “suç mahalli” olduğunu söylerken operasyonun gayesinin, “Ulusal güvenliğe ziyan verenlere maşa olanlar” olduğunu söyledi. Hangi makale için polis operasyonu düzenlendiğinin bilinmediğini açıklayan yetkililer, “Normal gazeteciler bu insanlardan farklı. Bunları onlarla kıyaslamayın. Kanunlara uyarak istediğiniz kadar gazetecilik yapabilirsiniz” dedi.

Yetkililer, gazetenin tartışma yaratan makalelerinin 2019 yılına kadar gittiğini de söyledi. Hong Kong polisi, Apple Daily ile teması olan 3 şirkete ilişkin 2.32 milyon doların dondurulduğunu da belirtti.

Şu ana kadar yayın direktörü Ryan Law’un da ortalarında üst seviye beş kişinin gözaltına alındığı kaydedildi. Lai’nin danışmanı olan ve Hong Kong dışında yaşayan Mark Simon, “Bu basın özgürlüğüne yönelik alçak bir hücumdur. Bizim yazı işlerindeki üst seviye takım arkadaşlarımızı gözaltına alıyorlar. Gazetenin ne kadar dayanacağına biz değil onlar karar veriyor” dedi.

Yapılan Yorumlar