Covid-19 aşısı geliştiren Uğur Şahin’den dördüncü dalga uyarısı

 Covid-19 aşısı geliştiren Uğur Şahin’den dördüncü dalga uyarısı
Okunuyor Covid-19 aşısı geliştiren Uğur Şahin’den dördüncü dalga uyarısı

Dünya çapında neredeyse dört milyondan fazla insanın vefatına sebep olan corona virüsü salgınına karşı bir yıl üzere bir müddette aşı geliştirerek memleketler arası kamuoyunun dikkatini çeken ve takdirini toplayan BioNTech’in kurucu ortaklarından CEO’su Uğur Şahin’in yeni açıklamaları gündem yarattı.

ABD’nin tanınan haftalık haber mecmualarından Barron’s’un Investing in Tech isimli konferans serisine katılan Uğur Şahin, corona virüsü olaylarının tekrar artabileceği ikazında bulundu.

“AŞI OLUNMASINA KARŞIN OLAYLAR ARTIYOR”

Birinci olarak Hindistan’da tespit edilen ve kısa bir müddet içerisinde birçok ülkeye yayılan Delta varyantı ile ilgili açıklama yapan Şahin, “Delta mutasyonu süratle artmaya devam ediyor. Birleşik Krallık’ta insanların yüzde 50’si ikinci doz aşılarını olmalarına karşın Delta mutasyonu da yayılıyor. Bu durum virüse karşı önlemli olmamız gerektiğini gösteriyor. Şayet dikkatli olmazsak belli bölgelerde dördüncü corona virüsü dalgasıyla karşı karşıya kalabiliriz” dedi.

Corona virüsü bulaşma oranının yakından izlenmesi gerektiğini hatırlatan Şahin, “Eğer sayılar düşerse bu güzele işarettir. Ama şayet sayılar artarsa, bu yeni bir corona virüsü dalgasıyla karşı karşıya kalacağımız manasına gelir” dedi. Bloomberg’in datalarına nazaran kaba bir hesapla dünya çapında insanların yüzde 16’sı corona virüsü aşısı oldu.

Şahin, üçüncü doz corona virüsü aşılarının yapılması gerektiğini de söylerken, “İki doz aşıyı da aldıktan 6 ay sonra antikor düzeylerinde düşüş gördük. Antikor düzeyleri müdafaa ile ilgili olduğu için bir noktada destekleyici doz aşı yapılması gerekmektedir” dedi. Şahin, iki doz aşı olduktan 6 ile 9 ay sonra tekrar aşı olunması gerektiğini söylerken, “Fakat buna hükümetler sonuncu kararı verecektir” sözünü kullandı.

Gelişmekte olan ülkelerle az gelişmiş ülkelere aşı temininin bir mecburilik olduğunu lisana getiren Şahin, BioNTech ile Pfizer’ın bu yıl 3 milyar dozluk üretim yapabilecek tesisler açtığını söyledi. Daha evvelki planlarda bu sayının 1.3 milyar olduğunu da hatırlatan Şahin, “Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere 1 milyar dozdan fazla aşı sağlayacağız. Gelecek yıl da en az 1 milyar doz aşı vereceğiz. Orta ve uzun vadede corona virüsü aşısı üretim kapasitesini artırmak istiyoruz” dedi.

Yapılan Yorumlar