Fed’in akabinde gözler Merkez’de

 Fed’in akabinde gözler Merkez’de
Okunuyor Fed’in akabinde gözler Merkez’de

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dünkü toplantıda beklenenden daha evvel faizi artırma ve varlık alımını azaltma sinyali vermesi, global piyasalarda satış ve dolar/TL’de sert artış getirdi. Dolar/TL dün akşam 8,50’den 8,63’e yükselirken, bugün de 8,60’ın üzerinde hareket ediyor.

Bugün Türkiye’de gözler Merkez Bankası’nda (TCMB) olacak. Karar saat 14.00’da açıklanacak.

Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün Para Siyaseti Şurası (PPK) toplantısında enflasyondaki üst taraflı riskleri gözeterek siyaset faizini yüzde 19 düzeyinde sabit bırakması bekleniyor.

BEKLENTİLER DÖRDÜNCÜ ÇEYREĞE KAYDI

Öte yandan birinci faiz indirimine ait beklentiler ise bir evvelki ankette üçüncü çeyrekte ağırlaşırken bu ayki ankette beklentiler dördüncü çeyreğe gerçek kaydı.

Reuters anketine katılan 19 kurumun tamamı Haziran ayında siyaset faizinin sabit tutulmasını bekliyor.

TCMB’nin açıklamalara karşın yatırımcılar siyasetin düşük faiz istekliliğini de göz önüne alarak kısa vadede faizlerde indirim olacağı telaşını son periyotta azalmakla birlikte hâlâ taşıyorlar.

ERKEN FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ ŞİMDİ GERÇEKLEŞMEDİ

Son haftalarda ise birinci faiz indirimlerine yönelik beklentiler TCMB’nin telaffuzlarıyla bir ölçü ötelenmiş durumda. Bu öteleme Kavcıoğlu’nun, para siyasetinde erken gevşeme beklentisinin ortadan kalkması gerektiğini söylemi akabinde geldi.

Kavcıoğlu’nun misyona beklenmedik süratli ataması kendisinin bir an evvel faiz indirimi yapmak için vazifeye geldiği beklentisi oluşturdu. Kavcıoğlu Mart sonunda vazifesi devralırken o hafta rutin tarihinden evvel bir PPK toplantısı ile indirim beklentisi ile başlayan bu süreç süratli faiz indirimi tasaları olarak bugüne kadar devam etti.

Kavcıoğlu ise bugüne kadar faizleri yüzde 19’da sabit tutu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçen haftaki düşük faiz davetiyle tarihi tepe olan 8.88’e sıçrayan dolar/TL, TCMB Lideri Şahap Kavcıoğlu’nun para siyasetinde erken gevşeme beklentilerinin büsbütün ortadan kalkması gerektiği açıklaması sonrası tarafını aşağı çevirdi.

Reuters’ın bu anketinde faiz indirimi sorusuna cevap veren 16 ekonomistten 7’si birinci faiz indirimini üçüncü çeyrekte beklerken, 9’u ise bunun son çeyrekte olacağını öngördü. Bir evvelki ankette siyaset faizinde indirim beklentileri üçüncü çeyrekte ağırlaşmıştı. Reuters’ın Mayıs ayı anketinde ilgili beklentide üçüncü çeyrek için 10, dördüncü çeyrek 3 beklenti yer alıyordu.

ENFLASYON İZLENİYOR

TCMB lider değişikliğinin akabinde kıymet kaybeden TL’nin yarattığı geçişkenlik tesiriyle Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) Nisan ayında yüzde 17’yi aşarak iki yılın tepesine çıkmış akabinde Mayıs ayında salgın kapanması tesiriyle yüzde 16.59’a gerilemişti.

Merkez Bankası Nisan ayında enflasyonun zirve noktasını gördüğünü belirtiyor. Enflasyonun genel olarak yüzde 17 etrafında yüksek seyrini sürdürdükten sonra düşüşe geçmesi bekleniyor. TCMB enflasyonun üçüncü çeyreğin sonunda dördüncü çeyreğin başında bariz düşüş göstereceğini öngörüyor. Piyasa ise besbelli düşüşü Kasım ve Aralık ayında bekliyor.

TCMB’nin yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 12.2 düzeyinde bulunurken bugün sonuçları yayımlanan TCMB piyasa iştirakçileri anketinde ise yıl sonu TÜFE beklentisi bir evvelki anketteki yüzde 13.81’den yüzde 14.46’ya yükseldi.

ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜKSELDİ

Reuters’ın ay başında derlediği ankette de yılsonu enflasyon iddiaları üst taraflı revizyonlarla birlikte neredeyse yüzde 15 düzeyine ulaşmış durumda. Yıl sonu iddia medyanı Ocak’taki Reuters anketinde yüzde 10.80 düzeyinden yükselişe geçmişti. Üst istikametli revizyonlar Mart ayı prestijiyle belirginleşmişti ve hala de devam ediyor.

Fitch’in Avrupa kredi notları yöneticisi Douglas Winslow, online sunumda “erken” faiz indiriminin “önemli risk” olduğunu ve TCMB’nin yakında, yüzde 19 düzeyinde bulunan siyaset faizini düşürmek için fırsat arayacağını söyledi.

Yılsonu siyaset faizi anketinin medyanı yüzde 16.5 düzeyinde bulunurken, iddialar yüzde 15.25 ila yüzde 18 bandında yer alıyor. (REUTERS)

Yapılan Yorumlar