JOHNSON & JOHNSON, AB’YE CORONA AŞISINI YETİŞTİREMEYEBİLİR

 JOHNSON & JOHNSON, AB’YE CORONA AŞISINI YETİŞTİREMEYEBİLİR
Okunuyor JOHNSON & JOHNSON, AB’YE CORONA AŞISINI YETİŞTİREMEYEBİLİR

Corona virüsü (Covid-19) ile gayret kapsamında dünya genelende aşılama kampanyaları sürat kesmeden devam ederken, aşılara duyulan talebin her geçen gün giderek artması ve aşılarda yaşanan sorunlar ise aşı üreticilerine güçlü günler yaşatıyor.
ABD merkezli ilaç şirketi Johnson & Johnson (J&J) tarafından Covid-19’a karşı geliştirilen aşının 200 milyon dozu için sipariş veren Avrupa Birliği’nden (AB), J&J’ın Haziran ayı sonuna, yani yılın 2. çeyreğine kadar teslim edilmesi gereken 55 milyon doz aşı teslimatında gecikme yaşayabileceği açıklaması geldi.
AB Kurulu Sıhhat, Besin Güvenliği ve Ulaşım Sözcüsü Stefan de Keersmaecker yaptığı basın açıklamasında, J&J’ın 55 milyon aşı dozunu yılın 2. çeyreğine kadar yetiştiremeyebileceğini belirterek, “Bu partilerin piyasaya sürülmemesinin akabinde şirketin, bu çeyreğin sonuna kadar 55 milyon doz teslim edecek durumda olması beklenmiyor” tabirlerini kullandı.
“ÜYE DEVLETLER TELAŞLARINI LİSANA GETİRDİLER”
Haziran ayı sonuna kadar J&J’ın kaç doz aşı teslim etmesi beklendiğine yönelik soruları cevapsız bırakan Keersmaecker, AB’nin bu ve sonraki çeyreklerde genel olarak mutabık kalınan dozların teslimine yönelik J&J ile çalışmaya devam ettiğini kaydetti. Sözcü Keersmaecker, “Üye devletler ve Komite, bu eksiklikle ilgili güçlü kaygılarını lisana getirdiler” dedi.
Ayrıyeten Keersmaecker, bu durumun yol açabileceği mümkün gecikmelere karşın AB’nin, bu yaz yetişkin nüfusunun yüzde 70’inin aşılanma maksadına ulaşma yolunda devam ettiğini de kelamlarına eklerken, J&J tarafından yapılan açıklamada, “J&J, 200 milyon doz Covid-19 aşısını AB, Norveç ve İzlanda’ya tedarik etme taahhüdünü sürdürüyor ve teslimat vakit çizelgelerini iyileştirdikçe AB Kurulu ve üye ülkeleri vaktinde bilgilendirmeye devam edecek” sözleri yer aldı.
Öte yandan Avrupa İlaç Ajansı (EMA) geçen hafta yaptığı açıklamalarda, Emergent BioSolutions’ın (EBS.N) ABD’deki bir fabrikasından Avrupa’ya gönderilen J&J aşı dozlarının, AstraZeneca tarafından geliştirilen aşı dozlarında kullanılan unsurlarla kontaminasyon durumuna karşı tedbir olarak kullanılmayacağını duyurmuştu. EMA, bu kararın akabinde AB’de 17 milyon doz J&J aşı dozunun kullanılmasının yasaklandığını belirtmişti.

Yapılan Yorumlar