Türkiye’ye Galler şoku! Umutlarımız mucizelere kaldı | EURO 2020 A Kümesi

 Türkiye’ye Galler şoku! Umutlarımız mucizelere kaldı | EURO 2020 A Kümesi
Okunuyor Türkiye’ye Galler şoku! Umutlarımız mucizelere kaldı | EURO 2020 A Kümesi

Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) A Kümesi ikinci maçında Türkiye, Galler ile Bakü’de karşı karşıya geldi. Mutlak galibiyet parolası maça çıkan Türkiye, taraftar takviyesini de ardına almasına karşın beklenen oyununu alana yansıtamadı ve rakibine 2-0 mağlup oldu. Galler’in golleri Ramsey ve Roberts’tan geldi.

Bu yenilgiyle birinci iki talihi kalmayan Türkiye, İtalya’nın İsviçre’yi mağlup etmesi ile kümesi üçüncü sırada tamamlama argümanını sürdürdü. Birinci iki dışında en âlâ dört üçüncünün bir üst tipe yükseleceği turnuvada Türkiye, son maçında İsviçre’yi yenmek zorunda… Fakat iki maç sonunda averajı -5 olan Türkiye’nin farklı bir galibiyet de alması gerekecek.

OYUN SINIFTA KALDI

İtalya maçındaki futbolu eleştirilen Türkiye, Galler maçına da misal bir imajla başladı. Pas yapamayan, atağa çıkamayan, savunmada ise itimat vermeyen bir imaj çizen Türkiye, 90 dakikada vakit zaman baskı kursa da, oyun sürekliliğini sağlayamadı. Maç içinde saman alevi üzere parlayan ve atak devamlılığı yakalayamayan Türkiye’nin, tempoyu arttırmakta badire çektiği gözlendi.

Rakibinin skor avantajını ele geçirmesinden sonra kapanması karşısında topa sahip olsa da, konum bulmakta eza çeken Türkiye, birinci iki maçında geçer not alamadı. Galler’in savunma gerisine attığı toplara deva üretemeyen, topa sahip olduğu anlarda ise katı savunmayı aşacak tahlili bir türlü bulamayan Türkiye, yakaladığı birkaç kıymetli konumu da gole çeviremeyince yenilgiye razı oldu.

Kümenin en zayıf kadrosu olarak gösterilen Galler ise maç boyunca istediği oyunu oynamayı başardı. Savunmada hayli başarılı bir imaj sergileyen Galler, kaptığı toplarda da süratli hamlelerle tesirli olmayı başardı. Türkiye’den daha net fırsatlar bulmayı başaran Galler’in farkı arttırmasını kaleci Uğurcan Çakır ve son vuruşlardaki etkisizlik engelledi.

KAYIP BİRİNCİ 45 DAKİKA

Birinci maçında İtalya’ya 3-0 mağlup olan, kümeden çıkmak için Galler maçına büyük değer veren Türkiye, maça hiç beklenmedik bir formda tutuk başladı. Orta alanda yapılan pas yanlışları, savunma ve atak ortasında aranın uzunluğu, defans sınırında yapılan yanılgılar, birinci 20 dakika Galler’in oyun üstünlüğünü ele geçirmesine ve önemli durumlar bulmasına neden oldu.

Daha çok derin savunma yaparak, süratli hamle arayacağı düşünülen Galler, birinci yarıda Türkiye’ye nazaran daha tesirli bir oyun sergiledi. Ramsey’in orta alandan savunma ardına yaptığı koşulara karşılık veremeyen Türkiye, kalesinde üç defa birebir net durumu verdi. Bale’in savunma ardına attığı uzun topa hareketlenen Ramsey’in birinci vuruşunda Uğurcan gole müsaade vermedi. İkincisinde ise kaleyi bulmayan vuruş, birinci yarının sonlarına istikrarda girilmesini sağladı.

Lakin tıpkı atağı 42. dakikada üçüncü defa gerçekleştiren Galler, bu kere Ramsey ile golü bulmayı başardı. Galler’in çalışıldığı belirli olan Ramsey’i savunma ardına sarkıtma planına karşılık Türkiye, birinci yarıda tedbir almayı başaramadı. Atakta da istenen fırsatları bulmakta ıstırap çeken Türkiye, birinci 45 dakikada epey makus bir prova verdi.

PENALTI KAÇTI, İKİNCİ GOL UZATMADA GELDİ

İkinci yarıda Şenol Güneş’in yaptığı değişiklikler sonrası Türkiye, birinci yarıya nazaran atakta biraz daha hareketli bir oyun ortaya koydu. Yusuf Yazıcı ve Merih Demiral’ı oyuna alan Şenol Güneş, Kaan Ayhan’ı orta alana çekti. Galler karşısında vakit zaman baskı kurmayı başaran Türkiye, rakibinin süratli ataklarına ise yeniden mahzur olamadı.

İki grubun da fırsatlar bulmaya başladığı ikinci yarı, hayli tempolu geçti. Bale’in 61. dakikada kaçırdığı penaltı sonrası moral olarak oyundan düşen Galler karşısında baskısını güzelce artıran Türkiye, durum bulmakta zorlandı ve skoru değiştirmeyi başaramadı. Son kısımda güzelce savunmaya çekilen Galler, uzatma dakikalarında bir gol daha bularak farkı ikiye çıkardı. Roberts’ın 90+3. dakikada attığı gol skoru belirledi.

Bu galibiyetle puanını 4’e yükselten Galler, kümeden çıkma yolunda değerli bir adım atmış oldu. Şimdi gol atamayan ve puanı bulunmayan Türkiye ise son sırada yer aldı.

Türkiye, İsviçre’nin İtalya’yı yenmesi durumunda EURO 2020’ye veda etmiş olacak. Kümedeki son maçlarda Türkiye-İsviçre, İtalya-Galler maçları oynanacak.

MÜSABAKANIN KIYMETLİ ANLARI

 • 6′ Daniel James’in orta pasında Ramsey, ceza alanı içi sol çaprazında topla buluştu. Ramsey’in önünü boşaltıp yaptığı vuruşta meşin yuvarlak direğin yanından auta gitti.
 • 9′ Sağ taraftan Cengiz’in içeri çevirdiği topla penaltı noktası yakınında buluşan Burak Yılmaz’ın bekletmeden yaptığı vuruşta meşin yuvarlağı kaleci Ward kornere çeldi.
 • 29′ Sol taraftan Hakan Çalhanoğlu’nun kullandığı kornerde kale önünde Kaan Ayhan’ın yaptığı baş vuruşunda meşin yuvarlağı direk tabanında Morrell başla kornere gönderdi.
 • 30′ Sağ taraftan Hakan’ın kullandığı kornerde kale önünde Çağlar’ın yaptığı baş vuruşunda meşin yuvarlağı Galler savunması uzaklaştırdı.
 • 37′ Ceza alanı dışı sağ çaprazından Akıllı’nın ortasında Burak Yılmaz baş vuruşunu yaptı. Meşin yuvarlak üstten auta gitti.
 • GOL! 42′ Bale’in savunma gerisine gönderdiği topla Ramsey buluştu. Ceza alanı içi sağ çaprazında Ramsey’in kaleci Uğurcan ile karşı karşıya kalarak yaptığı vuruşta meşin yuvarlak ağlara gitti. 0-1
 • 54′ Sol taraftan Cengiz’in kullandığı kornerde art direkte Merih ortaya indirdi. Kale önünde topla buluşan Burak’ın dokunuşunda meşin yuvarlak üstten auta gitti.
 • 60′ Zeki Çelik’in ceza alanı içerisinde Bale’e yaptığı müdahaleyi hakem Dias penaltı olarak kıymetlendirdi.
 • 61′ Kazanılan penaltı atışında topun başına Gareth Bale geldi. Bu futbolcunun vuruşunda meşin yuvarlak üstten auta gitti.
 • 62′ Penaltının kaçmasının akabinde Uğurcan oyunu süratli başlattı ve pasını Umur Meraş’a aktardı. Bu futbolcunun geri gönderdiği topta Uğurcan gecikince Bale ayak koydu lakin top az farkla auta gitti.
 • 63′ Sol taraftan Yusuf Yazıcı’nın kullandığı köşe vuruşunda kale önünde Kaan Ayhan’ın yaptığı baş vuruşunda meşin yuvarlak kaleci Ward’da kaldı.
 • 79′ Galler tehlikeli geldi. Ramsey’in sağdan ceza alanına gönderdiği ortada Merih Demiral’ın üzerinden yükselen Bale kafayı vurdu lakin Uğurcan çizgi üzerinde denetim etti.
 • 87′ Soldan kazanılan korner atışını Hakan Çalhanoğlu kullandı. Ceza alanı içinde güzel yükselen Merih Demiral kafayı vurdu lakin kaleci Ward topu kornere gönderdi.
 • GOL! 90+3′ Galler, korner atışını paslaşarak kullandı. Korner köşesinde topla buluşan Bale, çizgiden çok rahat formda ilerleyerek ceza alanına girdi ve pasını aktardı. Müsait konumdaki Roberts yerden bir vuruşla topu ağlara gönderdi. 0-2

Yapılan Yorumlar