His Delen’in annesi: Mehmet Kaplan’a verilen konut mahpusu ödül üzere oldu

 His Delen’in annesi: Mehmet Kaplan’a verilen konut mahpusu ödül üzere oldu
Okunuyor His Delen’in annesi: Mehmet Kaplan’a verilen konut mahpusu ödül üzere oldu

Batıkent Mahallesi’nde, 13 Ağustos 2020 tarihinde meydana gelen olayda His Delen, 5 katlı apartmanın 4’üncü katındaki erkek arkadaşı Mehmet Kaplan’ın konutunun balkonundan düşüp hayatını yitirdi.

Mehmet Kaplan, tartıştığı kız arkadaşının intihar ettiğini ileri sürerken, His Delen’in cinayete kurban gittiğinin tez edilmesi üzerine soruşturma başlatıldı.

Olayın akabinde gözaltına alınan Mehmet Kaplan, ‘kasten öldürme’, ‘cinsel istismar’, ‘yağma’ ve ‘hakaret’ suçlamasıyla tutuklandı ve hakkında, ‘ağırlaştırılmış müebbet’ ve 32 yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı.

10 aydır tutuklu bulunan Mehmet Kaplan, devam eden davanın dün görülen 4’üncü duruşmasında mahkeme heyeti tarafından ‘ev hapsi’ kuralıyla tahliye edildi.

BAŞSAVCILIĞIN İTİRAZI İNCELENİYOR

Mahkeme kararı sonrası tutuklu sanık Mehmet Kaplan, gece saatlerinde cezaevinden tahliye edilerek bildirdiği adreste konut mahpusu cezasını çekmeye başladı.

Dün gece saatlerinde ise Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı, 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesinin tahliye kararına itiraz etti.

Savcılığın itirazının akabinde görevlendirilen 11’inci Ağır Ceza Mahkemesinin belgeyi incelediği ve önümüzdeki hafta içerisinde sanık Mehmet Kaplan’ın mesken hapsinin kâfi olup olmadığı ve yine tutuklanıp tutuklanmayacağına karar vereceği belirtildi.

“KIZIMI BİR DEFA DAHA ÖLDÜRDÜLER”

Mesken hapsiyle tahliye edilen Mehmet Kaplan ile ilgili kararın akabinde His Delen’in annesi Şenel Delen, açıklamalarda bulundu.

Mahkemenin kararının kendilerini çok üzdüğünü belirten acılı anne, Cumhurbaşkanı ve Adalet Bakanı’ndan yardım beklediklerini söyledi.

Savcılığın itirazı sonrasında Mehmet Kaplan’ın tekrar tutuklanmasını beklediklerini ve dün verilen karar ile kızının ikinci sefer öldürüldüğünü lisana getiren Şenel Delen, şöyle konuştu:

* Daha evvel de bir cinayet işleyen ve reşit olmayan kızımı öldüren Mehmet Kaplan, evrakta hiçbir değişiklik olmadan nasıl olur da hür bırakılabilir? Bizi bir kez daha öldürdüler, kızımı bir sefer daha öldürdüler.

* Buradan Cumhurbaşkanımıza, Adalet Bakanımıza sesleniyorum. Bu işi çözse çözse onlar çözer. Onlardan yardım bekliyorum.

* Çok makus olduğum için birkaç duruşmaya çıkamadım. Ruhsal tedavi görüyorum ve adaletin sağlanmasını istiyorum.

* Pazartesi günü hukukçularımızla, adliye önünde açıklama yapacağız. Verilen karara savcılık da itiraz etti. Biz de bu itiraz kararını hakikat buluyoruz.

* Esasen konut hapsine çarptırılmak ona ödül üzere oldu. Umarım en kısa vakitte tekrar içeriye girer. Tekrar adalet yerini bulur. DHA

Yapılan Yorumlar