Hekimi vergi ve enflasyon vurdu

 Hekimi vergi ve enflasyon vurdu
Okunuyor Hekimi vergi ve enflasyon vurdu

Genel Sağlık-İş Sendikası, iktidarın her fırsatta “Haklarını ödeyemeyiz” dediği sıhhat çalışanlarının maaş kayıplarını gözler önüne seren çarpıcı bir rapor hazırladı. Rapor, pandemi kurallarında gecesini gündüzüne katarak çalışan sıhhat işçisinin yıl başından bu yana bir taraftan enflasyon bir taraftan da vergi dilimi nedeniyle büyük maaş kaybına uğradığını ortaya koydu.

Sıhhat işçisinin direkt maaş bordroları üzerinden yapılan çalışmaya nazaran, uzman tabip ocak ayında 5 bin 448 TL net maaş alırken, haziran ayında eline yalnızca 5 bin 7 lira geçti. Uzman doktor, haziran ayında yüzde 15 yerine yüzde 20’lik vergi dilimine yakalandığı için net maaşındaki erime 441 lirayı buldu. Tıpkı halde ocakta 4 bin 488 lira olan tabip maaşı da 239 lira eriyerek 4 bin 249 liraya, 4 bin 11 lira olan hemşire maaşı ise 240 TL düşerek 3 bin 771 TL’ye geriledi.

ENFLASYON DA TESİRLİ

Çalışmaya nazaran, vergi diliminin yükselmesi diş tabibinin maaşını 4 bin 684 liradan 4 bin 427 liraya, uzman ebe maaşını 4 bin 438 liradan 3 bin 905 liraya, sıhhat teknisyenin 4 bin 140 lira olan maaşını da 3 bin 889 liraya düşürdü. Üstelik bütün memur ve memur emeklileri üzere sıhhat çalışanına de bu yılın birinci 6 ayı için verilen yüzde 3’lük artırım yüzde 6.39’a ulaşan 5 aylık enflasyonun altında kaldığı için bu maaşlar gerçek olarak yüzde 3.39 oranında ayrıyeten erimiş oldu.

ARTIRIM BUHAR OLDU

Genel Sağlık-İş Lideri Zekiye Bacaksız, sıhhat çalışanlarının döner sermaye üzere ek ödemelerinin de gelir vergisi matrahına dahil edilmesi nedeniyle bir üst vergi dilimine daha erken girdiklerini söyledi. Maaşların yerine vergi oranlarının yükseltildiği bir fiyatlandırma sistemiyle karşı karşıya olduklarını belirten Bacaksız, “Pandemi ile gayret eden sıhhat çalışanları ekonomik olarak güç günler yaşamaktadır. Kamu çalışanlarının temmuzda alacakları yüzde 3’lük artırım, daha cebine girmeden haziran ayında vergi dilimiyle buhar olmuştur” diye konuştu.

TABİPLER DE GEÇİM MEŞAKKATİNE DÜŞTÜ

Genel Sağlık-İş Lideri Zekiye Bacaksız, maaşlardaki erimeyi gerçek bordrolar üzerinden hesapladıklarını Covid-19 pandemisi ile uğraşta kahraman ilan edilen sıhhat çalışanlarının sanıldığı üzere yüksek fiyatlar almadıklarını söyledi. Bacaksız, “Döner sermaye performans aldatmacasıyla düşük maaşa mahkum edilen sağlıkçılar geçim düşüncesi içinde ailesinin temel gereksinimlerini bile karşılayamamaktadır. Maaşlar insan onuruna yaraşır düzeylere çıkarılmalı, vergide artan oranlı tarifeden vazgeçilmeli” dedi.

Yapılan Yorumlar